Nie wolno dłużej zwlekać z likwidacją Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego tak, aby środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy trafiły do Polski jak najszybciej – mówił w piątek w Katowicach lider Porozumienia poseł Jarosław Gowin.

Podczas briefingu w Katowicach Gowin ocenił, że miliony polskich rodzin borykają się dziś z drożyzną, będącą efektem nie tylko globalnych procesów, ale też konkretnych decyzji i konkretnych zaniechań ze strony rządu. Według niego, na Polskim Ładzie stracą samorządy, ale jeszcze bardziej wymierne straty poniosą polskie rodziny na wskutek wzrostu cen.

„Ten wzrost jest galopujący już dzisiaj, natomiast po wejściu w życie Polskiego Ładu drożyzna jeszcze bardziej przyspieszy. Dlatego zwracamy się z apelem i postulujemy, aby rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu przełożyć o rok” – powiedział szef Porozumienia.

„Równocześnie widzimy już globalne oznaki spowolnienia gospodarczego. Rok 2022 niestety prawdopodobnie takie spowolnienie przyniesie. Tym bardziej i tym pilniej polskim rodzinom i polskim samorządom potrzebne są środki z Krajowego Planu Odbudowy” – dodał.

Ocenił, że między polskim rządem, a Komisją Europejską „toczy się skomplikowana gra”. „Ze strony Komisji widać sygnały dobrej woli. Wydaje się, że już sama likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego może pozwolić na odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy” - ocenił.

„Dlatego uważamy, że nie wolno dłużej zwlekać z likwidacją Izby Dyscyplinarnej; trzeba to przeprowadzić jak najszybciej tak, aby środki, które przeznaczone są dla polskich gmin i polskich rodzin w ramach Krajowego Planu Odbudowy trafiły do naszego kraju jak najszybciej” – skonkludował Jarosław Gowin.

Polski Krajowy Plan Odbudowy, w ramach którego rozdysponowane mają być środki z Funduszu Odbudowy, nie został jeszcze zaakceptowany przez Komisję Europejską. W sierpniu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że zlikwidowana zostanie Izba Dyscyplinarną SN w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i "w ten sposób zniknie przedmiot sporu" z UE. We wtorek również premier Mateusz Morawiecki w debacie w Parlamencie Europejskim po wystąpieniach europosłów poinformował o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Polska w lipca br. została zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN. Na początku października wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta oddaliła wniosek Polski o uchylenie lipcowego postanowienia.