Na zaproszenie prezesa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Roberta Spano I prezes SN Małgorzata Manowska uczestniczyła w uroczystej inauguracji roku sądowego w ETPC - przekazano we wtorkowym komunikacie Sądu Najwyższego.

"Przy okazji wydarzeń w ETPC, z inicjatywy I prezes SN, delegacja odbyła bardzo owocne spotkanie z prezesami sądów najwyższych regionu obecnymi na konferencji w Strasburgu" - zaznaczono w komunikacie SN.

Dodano w nim, że we wnioskach z tego spotkania "uczestnicy wskazali na wielką zbieżność w postrzeganiu istotnych aspektów funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i podkreślili potrzebę intensyfikacji współpracy pomiędzy sądami najwyższymi państw Europy Środkowej w ramach działającej od 2002 r. Stałej Konferencji Prezesów Sądów Najwyższych Państw Grupy Wyszehradzkiej, Chorwacji oraz Słowenii".

Prezes Manowska wzięła też udział w konferencji prezesów sądów najwyższych państw członkowskich Rady Europy pt. "Rządy prawa i wymiar sprawiedliwości w erze cyfrowej". "Przy okazji uroczystości w ETPC prezes Manowska złożyła kolejną wizytę Sekretarz Generalnej RE Mariji Pejčinović Burić, jak również odbyła oficjalne spotkania z przewodniczącym Komitetu Ministrów RE oraz Komisarz Praw Człowieka RE Dunją Mijatović" - przekazano.

"Uczestnicy rozmów z uznaniem odnieśli się do działań, jakie I prezes podjęła celem stworzenia warunków do rozwiązania problemów, z jakimi mierzy się wymiar sprawiedliwości w Polsce. Podkreślali również doniosłość dialogu, jaki I prezes i SN prowadzą z Radą Europy" - zaznaczono.

Prezes Manowska - jak dodano - "naświetliła szereg zagadnień związanych z trwającą reformą wymiaru sprawiedliwości w Polsce i zwróciła uwagę na kwestie, których niewzięcie pod uwagę prowadzi do nieporozumień i utrudnia dialog". "I prezes uzyskała w związku z tym zapewnienie, że stanowisko SN będzie teraz brane pod uwagę we wszystkich aspektach" - głosi komunikat.

Uroczystej inauguracji roku sądowego w ETPC odbyła się 10 września. W skład delegacji SN weszli również prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Joanna Lemańska oraz rzecznik prasowy SN Aleksander Stępkowski.