Projekt wprowadzający instytucje sędziów pokoju może być gotowy jesienią - mówią PAP członkowie prezydenckiego zespołu ds. sędziów pokoju oraz jeden z jego inicjatorów, lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. W tej sprawie w ostatnich dniach odbyło się spotkanie w Pałacu Prezydenckim.

Projekt wprowadzający instytucje sędziów pokoju to jeden ze sztandarowych projektów formacji Pawła Kukiza. W kwietniu - po rozmowach Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą - działalność zainaugurował prezydencki zespoł ws. sędziów pokoju, na którego czele stanął prof. Piotr Kruszyński, współautor białej księgi i projektu ustawy dla Kukiz'15.

Paweł Kukiz w rozmowie z PAP ocenia, że projekt jest już w niemal 80 proc. gotowy, a w tym tygodniu spotkał się w tej sprawie w Pałacu Prezydenckim z prezydentem, przedstawicielami KPRP oraz prof. Kruszyńskim. "Prezydent zapewnił mnie, że ogrom pracy został już zrobiony i ustawa będzie gotowa do końca roku" - powiedział.

Z kolei prof. Kruszyński powiedział PAP, że przepisy dotyczące procedury karnej, cywilnej i postępowań ws. o wykroczenie są już przygotowane przez jego i jego współpracowników. "Zmiany w tych przepisach są konieczne, aby sędziowie pokoju mogli orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia" - przekazał i dodał, że chodzi np. o przestępstwa do 10 tys. zł ws. przeciwko mieniu. "Pod warunkiem, że sprawa jest prosta, nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo" - podkreślił.

Wciąż trwają prace nad Kodeksem wyborczym, bo o ile ustalono już, że sędziowie mieliby być wybierani jednorazowo na 6 - letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji, wciąż jednak do uzgodnienia są techniczne sprawy dotyczące np. okręgów wyborczych.

Clou przepisów to sprawy dotyczące konstytucyjności sędziów pokoju i nad nimi wciąż trwają prace. "Są dwie koncepcje" - mówi prof. Kruszyński. "Jedna jest taka, która będzie preferowana, powołujemy się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 października 2007 roku, a więc w czasie, kiedy przewodniczącym był Jerzy Stępień" - powiedział i dodał, że wówczas chodziło o sprawę konstytucyjności przepisów o asesorach i TK uznał, że asesorzy nie mogą np. stosować aresztów, ale mogą orzekać.

Druga koncepcja z kolei zakłada, że potrzebna byłaby zmiana konstytucji, co - jak podkreśla profesor - jest mało realne w obecnym układzie politycznym.

W ocenie prof. Kruszyńskiego, rozwiązania legislacyjne dot. sędziów pokoju mogłyby być gotowe w październiku.

Doradca prezydenta Paweł Mucha, który zasiada w zespole potwierdza intensywność dotychczasowych prac. "W moim przekonaniu te prace rokują tym, że oczywiście - jeśli taka będzie wola i decyzja pana prezydenta - to możliwe będzie przedstawienie wczesną jesienią czy jesienią projektów ustaw czy zestawu projektów ustaw obejmujących taką kompleksową zmianę prawa dotyczącą tej problematyki - czyli wprowadzenia do polskiego prawa sądów pokoju jako instytucji i osób orzekających też w sądach pokoju" - powiedział PAP.

Podkreślił, że rozwiązania prawne w tej sprawie mogą być gotowe we wrześniu. "Natomiast oczywiście pan prezydent musi je zatwierdzić, zaakceptować" - zaznaczył.