Autopromocja

NSA przygotowuje się do zdalnych rozpraw

prawo4
prawo4ShutterStock
21 kwietnia 2021

Sądy administracyjne są przygotowane od strony technicznej do organizacji rozpraw na odległość, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy takie rozprawy ruszą – poinformował sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Wydziału Informacji Sądowej NSA w odpowiedzi na pytania DGP

Obecnie, ze względu na epidemię, rozprawy w wojewódzkich sądach administracyjnych oraz w Naczelnym Sadzie Administracyjnym są przeprowadzane wyłącznie na posiedzeniach niejawnych. Taką możliwość daje sądom art. 15zzs4 ust. 3 ustawy covidowej z 2 marca 2020 r. (Dz.U. poz. 374 ze zm.).

Część organizacji i ekspertów domaga się jednak przywrócenia rozpraw – jeśli nie stacjonarnych, to chociaż na odległość. Zwracają uwagę na to, że inne procedury obowiązują dziś w sądach cywilnych i karnych, a inne w administracyjnych. Sprawy cywilne i karne są rozpatrywane na rozprawach na odległość, a sprawy przed sądami administracyjnymi nie. Pisaliśmy o tym w artykule „Standardem w sądach będą posiedzenia niejawne” (DGP nr 16/21).

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.