Po świętach sędziowie, asesorzy oraz referendarze sądowi zainteresowani podniesieniem swoich kwalifikacji potrzebnych do prowadzenia rozpraw odmiejscowionych będą mogli zgłaszać się do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jednostka bowiem planuje rozpocząć rekrutację na szkolenia z tego zakresu.

Jak informowaliśmy w DGP w zeszłym tygodniu, resort sprawiedliwości zaplanował wiele szkoleń mających doprowadzić do wzrostu liczby rozpraw i posiedzeń przeprowadzanych na odległość. Nadal bowiem ta forma nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród orzekających.
Jak informuje Katarzyna Lenczowska-Soboń, rzecznik prasowy KSSiP, szkoła zamierza ruszyć z rekrutacją na zajęcia z zakresu informatyzacji postępowania sądowego, podczas których będą poruszone m.in. zagadnienia dotyczące rozprawy odmiejscowionej, po Świętach Wielkanocnych. Jak dodaje będą to szkolenia online.
Resort chce również szkolić urzędników sądowych. I tak zajęcia przeznaczone dla pracowników sekretariatów sądowych, w trakcie których omówione zostaną m.in. zagadnienia związane z Systemem Nagrywania Rozpraw – ReCourt ze szczególnym uwzględnieniem wideokonferencji, mają się odbywać w dniach od 22 do 23 kwietnia br. Rekrutacja w tym przypadku została już zakończona. Propozycja KSSiP spotkała się z dużym zainteresowaniem – wszystkie 50 miejsc zostało już zarezerwowanych, utworzona została nawet lista rezerwowa, na której znalazło się 166 nazwisk chętnych do wzięcia udziału w tym szkoleniu.
– Rozważamy zwiększenie liczby osób mogących wziąć udział w tym szkoleniu – zaznacza Lenczowska-Soboń.
Szkolenie dla pracowników zostało pierwotnie zaplanowane jako stacjonarne, ostatecznie jednak, oczywiście z powodu pandemii COVID-19, zostało przekształcone na szkolenie online.