statystyki

Nowa kamera Nokii: Rzeczywistość wirtualna o jeden krok bliżej

autor: Krzysztof Majdan04.08.2015, 07:53; Aktualizacja: 04.08.2015, 09:15
Jakie może być zastosowanie dla wirtualnej rzeczywistości?

Jakie może być zastosowanie dla wirtualnej rzeczywistości?źródło: ShutterStock

Nowa kamera Nokii zdejmie wszystko w obrębie 360 stopni. To zapowiedź nowego wymiaru rozrywki.

Nokia już raz zbagatelizowała technologiczną nowinkę, jaką osiem lat temu był iPhone prezentowany przez Steve’a Jobsa. Wiadomo, jak się to skończyło: upadkiem wielkiej marki i sprzedaniem działu telefonów Microsoftowi za ponad 8 mld dol. Paradoksalnie Nokia wyszła na tym lepiej niż Amerykanie, bo ci wpisali w straty większość kwoty tego przejęcia.

Teraz Finowie nie czekają, aż nowinka stanie się rzeczywistością. Tyle że mowa o wirtualnej rzeczywistości (VR). Ci, którzy spodziewali się kolejnych gogli, srogo się przeliczyli. Nokia zaprezentowała właśnie swój nowy produkt – kamerę OZO. Kula wyposażona w osiem soczewek i osiem mikrofonów będzie mogła filmować wszystko w obrębie 360 stopni oraz nagrywać dźwięk 3D. To produkt przeznaczony raczej dla przemysłu niż indywidualngo użytkownika, z naciskiem na branże filmową i reklamową.

– Oczekujemy, że wirtualna rzeczywistość wkrótce poprawi sposób, w jaki ludzie się komunikują i korzystają z rozrywki. Z OZO planujemy być w sercu tego nowego świata – powiedział Ramzi Haidamus, prezes Nokia Technologies. Nokia przeprowadzi ostatnie testy kamery w warunkach bojowych we współpracy z filmowcami. Głównym partnerem Finów został Jaunt Studios, dostawca treści dla urządzeń obsługujących technologię wirtualnej rzeczywistości. Firma spodziewa się, że produkt trafi do sprzedaży w ostatnim kwartale tego roku. Wtedy też poda jego cenę. A ta najpewniej będzie wygórowana, gdyż nieoficjalnie mówi się o kilkudziesięciu tysiącach dolarów za sztukę.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane