statystyki

Nowa kamera Nokii: Rzeczywistość wirtualna o jeden krok bliżej

autor: Krzysztof Majdan04.08.2015, 07:53; Aktualizacja: 04.08.2015, 09:15
Jakie może być zastosowanie dla wirtualnej rzeczywistości?

Jakie może być zastosowanie dla wirtualnej rzeczywistości?źródło: ShutterStock

Nowa kamera Nokii zdejmie wszystko w obrębie 360 stopni. To zapowiedź nowego wymiaru rozrywki.

Nokia już raz zbagatelizowała technologiczną nowinkę, jaką osiem lat temu był iPhone prezentowany przez Steve’a Jobsa. Wiadomo, jak się to skończyło: upadkiem wielkiej marki i sprzedaniem działu telefonów Microsoftowi za ponad 8 mld dol. Paradoksalnie Nokia wyszła na tym lepiej niż Amerykanie, bo ci wpisali w straty większość kwoty tego przejęcia.

Teraz Finowie nie czekają, aż nowinka stanie się rzeczywistością. Tyle że mowa o wirtualnej rzeczywistości (VR). Ci, którzy spodziewali się kolejnych gogli, srogo się przeliczyli. Nokia zaprezentowała właśnie swój nowy produkt – kamerę OZO. Kula wyposażona w osiem soczewek i osiem mikrofonów będzie mogła filmować wszystko w obrębie 360 stopni oraz nagrywać dźwięk 3D. To produkt przeznaczony raczej dla przemysłu niż indywidualngo użytkownika, z naciskiem na branże filmową i reklamową.

– Oczekujemy, że wirtualna rzeczywistość wkrótce poprawi sposób, w jaki ludzie się komunikują i korzystają z rozrywki. Z OZO planujemy być w sercu tego nowego świata – powiedział Ramzi Haidamus, prezes Nokia Technologies. Nokia przeprowadzi ostatnie testy kamery w warunkach bojowych we współpracy z filmowcami. Głównym partnerem Finów został Jaunt Studios, dostawca treści dla urządzeń obsługujących technologię wirtualnej rzeczywistości. Firma spodziewa się, że produkt trafi do sprzedaży w ostatnim kwartale tego roku. Wtedy też poda jego cenę. A ta najpewniej będzie wygórowana, gdyż nieoficjalnie mówi się o kilkudziesięciu tysiącach dolarów za sztukę.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane