Gigant z Cupertino zaprezentował wczoraj swój raport finansowy za poprzedni kwartał. Na uwagę zasługuję przede wszystkim znakomita sprzedaż iPhone’ów, które wciąż stanowią o sile amerykańskiej firmy. W IV kwartale roku finansowego 2013 sprzedano prawie 40 milionów smartfonów z „nadgryzionym jabłkiem”.

Inwestorzy mogą odetchnąć z ulgą. Apple radzi sobie ostatnimi czasy znakomicie, a ostatnie wyniki kwartalne są tego najlepszym potwierdzeniem. W zakończonym IV kwartale, firma z Cupertino zanotowała przychód w wysokości 37,47 mld dolarów (wzrost o 4% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W tym samym czasie zysk netto spadł z 8,22 do 7,51 mld dolarów.

Dobry wynik finansowy, to przede wszystkim zasługa iPhone’ów. W ostatnim kwartale Apple sprzedało 33,8 mln tych urządzeń (wzrost o 26% w ujęciu rocznym i o 8% w ujęciu kwartalnym). Gorzej sprzedają się natomiast iPady (spadek o 4% kw/kw) i iPody (spadek o 23% kw/kw). Sytuacja tych ostatnich pokazuje, że dni ich rynkowego żywotu są już właściwie policzone.

Firma z Cupertino prognozuje, że jej przychód w rozpoczętym kwartale może wynieść nawet 58 mld dolarów.