Koreański gigant wkrótce rozpocznie sprzedaż nowej serii 55-calowych „zakrzywianych” telewizorów wykonanych w technologii OLED. Bardzo możliwe, że jeszcze w tym roku doczekamy się również pierwszego smartfona z elastycznym ekranem. Czy OLED podbija serca konsumentów?

LG rozpoczęła przedsprzedaż telewizorów z serii 55EA9800. Dzięki zastosowaniu technologii OLED mają one wyświetlać obraz bez zniekształceń, a zakrzywione brzegi zapewnią najlepsze odwzorowanie „efektu kinowego” – zapewnia koreański producent. Cena urządzenia w przedsprzedaży to 13 500$ (ok. 43 tysiące złotych). W maju telewizory pojawią się w Korei Południowej, a w kolejnych miesiącach również w Stanach Zjednoczonych i Europie.

To jednak nie koniec technologicznych nowości od LG. Niedawno, Yoon Bu-hyun – wiceprezes ds. urządzeń mobilnych w firmie LG, ogłosił że firma intensywnie pracuje nad pierwszym smartfonem wyposażonym w elastyczny ekran OLED. Urządzenie może pojawić się na rynku już w czwartym kwartale 2013 roku.

Jeśli koreańskiemu producentowi rzeczywiście uda się wprowadzić na rynek smartfona z ekranem OLED jeszcze w tym roku, to będzie to poważne ostrzeżenie dla Samsung. Dotychczas to największy producent smartfonów na świecie wraz z firmą Apple dyktował warunki rozwoju technologicznego w tej branży. Czy tym razem Samsung przespał swoją szansę?

OLED, to skrót od Organic Light Emitting Diode, oznaczający diodę elektroluminescencyjną (LED) wykonaną ze związków organicznych. Technologia OLED umożliwia stworzenie wyświetlacza o niewielkiej grubości i masie. Co ciekawe, tak wykonany ekran jest całkowicie elastyczny, co oznacza że można go dowolnie zwijać i rozwijać, jak papierową gazetę.