statystyki

Dyplomacja piątej generacji wobec Huaweia

autor: Elżbieta Rutkowska25.06.2019, 08:33; Aktualizacja: 25.06.2019, 08:35
Huawe i Google

Huawe i Googleźródło: ShutterStock

Choć USA nalegają, to ani Polska, ani Europa nie spieszą się do wykluczania chińskiego giganta z budowy sieci 5G.

Polskiej rekomendacji w sprawie udziału Huaweia we wdrażaniu najnowszego standardu telekomunikacyjnego w naszym kraju możemy się spodziewać w połowie lipca lub jeszcze później. Prace nad nią koordynuje wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Karol Okoński. Waszyngton oczekuje od państw NATO twardego kursu wobec chińskiej firmy, bo uważa, że dostarczany przez nią sprzęt to furtka do inwigilacji – a na dodatek toczy z Państwem Środka wojnę handlową.

Natomiast Huawei usilnie zabiega o kontrakty na komercyjne wdrożenie 5G – na całym świecie ma ich obecnie 46 – bo po spowodowanym amerykańskimi restrykcjami załamaniu się sprzedaży smartfonów poza Chinami to jedyny sposób utrzymania pozycji firmy na światowym rynku. – Mamy najwięcej patentów w technologii 5G. Można powiedzieć, że bez nas nie będzie 5G, a przynajmniej będzie znacznie później – stwierdził niedawno Tonny Bao, dyrektor zarządzający Huawei Polska.

Nieoficjalnie wiadomo, że Polska chciałaby się okazać wzorowym sojusznikiem USA, ale zarazem nie zrywać współpracy z Chińczykami. Podobny dylemat mają inne kraje. Niedawno sygnał przychylny dla chińskiego producenta wysłały Węgry. W czwartek minister innowacji i technologii Laszlo Palkovics powiedział Reutersowi, że jego kraj nie widział żadnych dowodów, by technologia Huawei stanowiła zagrożenie dla Węgier, NATO lub Unii Europejskiej – i dopóki ich nie otrzyma, będzie traktował tę firmę jak każdą inną. Zapytany, czy chiński gigant będzie mógł bez ograniczeń uczestniczyć we wprowadzaniu 5G, Palkovics odparł: – Gdy bardziej zaawansowane technologicznie kraje rozpoczną wdrażanie, pójdziemy ich śladem. Jeśli tego nie zrobią, my też nie.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane