statystyki

PKO i PFR konkurencją dla Google’a

autor: Łukasz Wilkowicz31.10.2018, 08:00; Aktualizacja: 31.10.2018, 08:22
Odsetek polskich firm, które kupują:

Odsetek polskich firm, które kupują:źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dwie państwowe instytucje chcą wspólnie oferować krajowym podmiotom usługi w chmurze.

W ubiegłym roku tylko co dziesiąta krajowa firma korzystała z usług internetowych w chmurze obliczeniowej – wynika z danych Eurostatu. „Tylko”, bo w Finlandii robiło tak dwie trzecie przedsiębiorstw, a w Danii czy Norwegii około połowy. Pozycję krajowych firm chcą zmienić dwie państwowe firmy: PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju. Wczoraj zapowiedziały utworzenie spółki, która ma oferować usługi chmury obliczeniowej.

Chodzi o infrastrukturę pozwalającą np. na uruchomienie usług internetowych bez posiadania własnego sprzętu, np. serwerów. Ale docelowo w „krajowej chmurze” możliwe będzie nie tylko posiadanie strony internetowej czy e-sklepu. Pomysłodawcy zamierzają zaoferować kompleksową ofertę: oprócz hostingu witryny możliwe będzie wykupienie dostępu do e-maila, pakietu biurowego, systemu księgowego. A z racji zaangażowania największego krajowego banku – również dostępu do usług finansowych.

– Jest Apple Store. Nie ma powodu, żeby nie powstał „PolStore” – mówi obrazowo Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. I wskazuje dwa powody, dla których nowe przedsięwzięcie ma szanse na sukces. – Dziś usługi w chmurze są dostępne ze strony globalnych graczy. Ale oznacza to, że dane zawsze trafiają gdzieś za granicę. To także wyższy koszt, niż możemy osiągnąć w Polsce – uzasadnia Borys.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ad vocem(2018-11-03 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    Czy Polska Chmura tez BEDZIE PLACIC PODATEK CYFROWY ktory zapowiada KE??Jesli tak to to uslugi PKP beda najdrozsze w Europie!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane