statystyki

Trzy zarzuty wobec Google'a. Oto dlaczego KE nałożyła rekordową karę na internetowego giganta

autor: Adam Pawluć19.07.2018, 07:41; Aktualizacja: 19.07.2018, 07:55
Siedziba Google w Kalifornii

Siedziba Google w Kaliforniiźródło: ShutterStock

Organ wykonawczy UE nałożył na amerykańską firmę rekordowo wysoką karę – 4,3 mld euro. Powód? Łamanie zasad konkurencji

– Google zaangażował się w nielegalne praktyki, by utwierdzić swoją dominującą pozycję na rynku wyszukiwarek internetowych – powiedziała na konferencji prasowej, ogłaszając decyzję KE, Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji. – Te praktyki odbierały obywatelom Unii korzyści, jakie wynikają z rywalizacji w bardzo ważnej branży mobilnej – dodała.

Jeśli w ciągu 90 dni firma założona przez Siergieja Brina i Larry’ego Page’a nie zaprzestanie praktyk, wobec których Komisja ma zastrzeżenia, Alphabet (spółka matka Google’a) będzie jeszcze płacić karę sięgającą 5 proc. średniego dziennego obrotu spółki.

Zastrzeżenia Brukseli dotyczą trzech kwestii, które zdaniem unijnego organu ograniczają konkurencję. Wszystkie koncentrują się wokół systemu operacyjnego Android na urządzenia mobilne. Według Komisji ponad 80 proc. urządzeń na świecie operuje właśnie na tej aplikacji Google’a.

– Android dał wszystkim więcej możliwości wyboru, a nie mniej. Dynamiczny ekosystem, szybkość innowacji i niższe ceny to klasyczne cechy silnej konkurencji. Będziemy się odwoływać – zapowiedział Google. Spółka chce odwołać się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Do momentu wydania przez trybunał orzeczenia kara w wysokości 4,3 mld euro zostanie zamrożona.

KE nie podoba się to, że Google wymaga od producentów telefonów komórkowych instalowania na produkowanych przez nich urządzeniach aplikacji Google Search i przeglądarki Google Chrome. To warunek instalacji wirtualnego sklepu z aplikacjami Google Play. Ta ostatnia ma dla nich znaczenie, bo dla wielu użytkowników dostęp do ponad miliona aplikacji jest najsilniejszym argumentem przemawiającym za korzystaniem z Androida.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane