Będziemy proponowali kredyt 0% na pierwsze mieszkanie dla ludzi do czterdziestego piątego roku życia oraz 600 zł dopłaty do najmu mieszkań" - powiedział w poniedziałek lider PO Donald Tusk na spotkaniu z wyborcami w Pabianicach (woj. łódzkie).

"Jutro na posiedzeniu klubu w Łodzi będziemy mówili w szczegółach programu mieszkaniowego" - powiedział podczas spotkania z wyborcami Donald Tusk. "Będziemy proponowali politykę, która rzeczywiście spowoduje, że mieszkanie będzie prawem, a nie towarem" - dodał.

Mówiąc o szczegółach przygotowywanego programu mieszkaniowego Platformy Obywatelskiej, lider tej partii wskazał, że jedna z zawartych w nim propozycji będzie dotyczyć "kredytu 0% dla ludzi, którzy będą kupowali swoje pierwsze mieszkanie i będzie to dotyczyło ludzi młodych i w średnim wieku do czterdziestego piątego roku życia".

"Bardzo chciałbym, żeby ten program kredyt 0 procent dotyczył także - na możliwie dużą skalę - remontów mieszkań. Tych, które nie nadają się do zamieszkania albo które wymagają niezbędnie remontu" - powiedział Tusk. Podkreślił, że w tej kwestii "mówilibyśmy o jednym mieszkaniu".

Szef PO dodał, że ta propozycja nie dotyczyłaby "bogatych, ani deweloperów, ani tych, którzy mają 5-6 mieszkań". "Chodzi o tych, którzy chcą mieć to swoje jedno mieszkanie, żeby mieć gdzie żyć, gdzie mieszkać" - dodał.

Wśród kolejnych elementów przygotowywanego przez Platformę programu mieszkaniowego, Donald Tusk wymienił też propozycję dopłaty "do najmu 600 złotych", nawiązującą do założeń programów PO z lat 2009-2014 "Mieszkanie dla Młodych" i "Rodzina na swoim".

"Program w szczegółach przedstawimy na klubie parlamentarnym i będzie on przedstawiany także w postaci konkretnych projektów ustaw, które są gotowe" - zapewnił Tusk i dodał, że "wszystko będzie dostępne w domenie publicznej". "To jest taki krok w stronę normalności" - zaznaczył szef PO. (PAP)

Autor: Jan Olendzki

jko/ ann/