Pokój dzienny to zazwyczaj największe pomieszczenie w naszych mieszkaniach. Do aranżacji tej przestrzeni przykładamy się najbardziej, bo to właśnie w salonie spędzamy najwięcej czasu. Wypoczywamy, jemy posiłki, oglądamy telewizję czy urządzamy spotkania towarzyskie.

Jak zaaranżować tę przestrzeń, kiedy po zakupie nieruchomości zostało nam jedynie 5000 zł na umeblowanie salonu doradza Katarzyna Barwińska, właścicielka concept store’u Le Pukka (www.lepukka.pl).

Za kwotę pięciu tysięcy złotych w ciekawy i funkcjonalny sposób możemy urządzić tylko salon w mniejszych np. dwu-pokojowych mieszkaniach, gdy jest on połączony z jadalnią lub gdy lubimy bardzo minimalistyczne wnętrza i nie potrzebujemy zbyt wielu mebli. Jeśli przeznaczamy na ten cel pięć tysięcy złotych to najlepiej duży pokój połączyć z aneksem kuchennym. Wtedy warto pomyśleć o wykorzystaniu blatu kuchennego czy barku, który z powodzeniem może zastąpić nam stół kuchenny – czyli dodatkowy mebel w naszym wnętrzu, który zabiera miejsce i powoduje dodatkowe koszty. Przy barku można zaplanować dwa wysokie krzesła, najlepiej transparentne, które są lekkie i wizualnie nie zajmą dużo miejsca. Ich ceny oscylują w okolicach 350 zł za sztukę . Aranżując kącik jadalniany nie możemy zapomnieć o oświetleniu nad barkiem czy blatem – może to być wisząca lampa o oryginalnym kształcie, jaką kupimy już za 250 zł.

Przejdźmy teraz do strefy wypoczynkowej naszego salonu. Tutaj obowiązkowo potrzebne jest wygodne siedzisko lub sofa, która generuje zazwyczaj największy koszt urządzenia salonu. Dobrą jakościowo, prostą sofę rozkładaną z funkcją spania nabędziemy już za 2700 zł. Tuż obok siedziska nie powinno zabraknąć pomocnika lub stoliczka kawowego. By zachować estetyczny, lekki wygląd naszego salonu, warto rozważyć stolik ze szkła. Będzie się on idealnie komponował z minimalistycznym wystrojem i przezroczystymi krzesłami w jadalni. Cena stolika to około 649 zł. Dla pełnej wygody domowników nie powinno zabraknąć również lampy stojącej nieopodal sofy. Dzięki niej wypoczywając na sofie będziemy mogli poczytać gazetę czy też skorzystać z komputera. Takie oświetlenie kosztuje w granicach 580 złotych.

Pewne oszczędności na meblach w salonie możemy poczynić rezygnując z szafki na sprzęt RTV. Telewizor można zamontować na ścianie, a okablowanie zakryć niewielką komódką lub pozostawić w listwie przypodłogowej. Taki prosty i niezbędny mebel nabędziemy już za około 480 zł, oprócz dekodera i dvd może pomieścić również nasze ulubione filmy czy książki. Dla urozmaicenia wnętrza i dodania mu indywidualnego charakteru możemy na ścianie umieścić naklejkę ścienną, której wzór wybierzemy wedle własnego gustu i upodobań (cena około 120 zł).

Jeśli brakuje nam dodatków we wnętrzu, najlepszym rozwiązaniem jest zakup świeżych kwiatów oraz zakup dodatków w sklepach sieciowych. W swojej ofercie mają małe dodatki w atrakcyjnych cenach - poduszki, wazony, ramki na zdjęcia czy podkładki na stół. Dzięki takim drobiazgom nadamy naszemu wnętrzu indywidualnego charakteru i spowodujemy, że poczujemy się w nim komfortowo.

Podsumowanie – salon za 5000 zł to:

- naklejka ścienna 127,00 zł
- lampka wisząca 250,00 zł
- stolik RTV 480,00 zł
- lampa stojąca 580,00 zł
- krzesła do kuchni x 2 698,00 zł
- sofa 2 700,00 zł
- stolik kawowy 649,00 zł

Razem 5 484,00 zł