Najbardziej przeszacowane są mieszkania w Łodzi, Warszawie i Krakowie. Najmniej zaś w Katowicach, Bydgoszczy, Gdańsku i Lublinie. Analitycy zwracają jednak uwagę, że trafiające do sprzedaży lokale używane są coraz tańsze, bo sprzedający powoli tracą cierpliwość. Przyczyną jest m.in. spadek opłacalności najmu, a także rosnące koszty utrzymania mieszkań wynikające m.in. z podwyżek czynszów i opłat eksploatacyjnych. Z szacunków ekspertów wynika, że w tym roku należy się spodziewać przeceny średnio o 5 – 7 proc. Będzie to efekt spadku zdolności i wyhamowania akcji kredytowej wśród Polaków będącej następstwem wejścia w życie nowelizacji rekomendacji S. Prognozuje się, że najbardziej spadną ceny mieszkań z rynku wtórnego o powierzchni powyżej 50 – 60 mkw. Znacznie wolniej natomiast będzie następowała przecena małych lokali w najlepszych lokalizacjach.

Ceny dużych mieszkań, które znajdują się ofertach rynku wtórnego dłużej niż pół roku, zawyżone są średnio o 21 proc.- wynika z wyliczeń analityków Home Broker. Najbardziej przeszacowane są mieszkania w Łodzi, Warszawie czy Krakowie. Najmniej zaś w Katowicach, Bydgoszczy, Gdańsku, Lublinie. Analitycy zwracają jednak uwagę, że trafiające w ostatnich miesiącach do sprzedaży lokale używane są coraz tańsze, bo sprzedający powoli tracą cierpliwość. Przyczyną jest m.in. spadek opłacalności najmu, a także rosnące koszty utrzymania mieszkań, wynikające m.in. z podwyżek czynszów i opłat eksploatacyjnych.
Z szacunków ekspertów z Instytutu Analiz Monitoring Rynku Nieruchomości i NBP wynika, że w tym roku można spodziewać się przeceny nawet o 5-7 proc. Będzie to efekt spadku zdolności kredytowej Polaków i wyhamowania akcji kredytowej, będącej następstwem wejścia w życie nowelizacji rekomendacji S. Najbardziej powinny stać mieszkania z rynku wtórnego o powierzchni powyżej 50-60 metrów kwadratowych. Znacznie wolniej natomiast będzie następowała przecena mieszkań małych, zwłaszcza w najlepszych lokalizacjach.