Indyjski konglomerat Tata wyspecjalizował się w produkowaniu najtańszych rzeczy na świecie. Od 2009 r. produkuje Nano – czterodrzwiowe autko, którego cena nie przekracza na lokalnym rynku 2,5 tys. dol. Teraz zamierza zalać Indie domami do samodzielnego składania za jedne 700 dol.
– Po licznych rozmowach z potencjalnymi użytkownikami, dzięki uzyskanym od nich wskazówkom, przygotowaliśmy dwa modele domów. Każdy z zestawów zawiera wszystkie elementy konieczne do ukończenia budowy: ściany, drzwi, dach, a nawet okna. Wyprodukowany przez nas dom można postawić w niecały tydzień – powiedział Sumitesh Das, kierownik budowlanego projektu w koncernie Tata.
Najtańszy model domu Nano (nazywa się tak samo jak samochód), kosztujący 32 tys. rupii (czyli ok. 720 dol.), to domek o powierzchni 20 metrów kwadratowych. Ściany zewnętrzne, działowe i podłoga są wykonane z włókna kokosowego lub juty. Jego trwałość jest obliczona na co najmniej 20 lat. Tata przygotowała też jego bardziej luksusową wersję: o powierzchni większej o 10 mkw., z dostawianą werandą oraz panelami słonecznymi na dachu. Jego cena nie została jeszcze ujawniona.
Tata www.tata.com ma nadzieję, że domami do składania za 700 dol. uda jej się podbić nie tylko indyjski rynek – który od kilku lat przeżywa boom budowlany, choć większości mieszkańców subkontynentu nie stać na mieszkanie w bloku – lecz także region.