Myśląc o dobrze zagospodarowanej przestrzeni we wnętrzu domu czy mieszkania, wyobrażamy sobie zwykle piękne pokoje, przestronne sypialnie, obszerne hole czy pokoje kąpielowe, a marginalizujemy te nieciekawe przestrzenie na składowanie.
Myśląc o dobrze zagospodarowanej przestrzeni we wnętrzu domu czy mieszkania, wyobrażamy sobie zwykle piękne pokoje, przestronne sypialnie, obszerne hole czy pokoje kąpielowe, a marginalizujemy te nieciekawe przestrzenie na składowanie. Jednak w dobrym projekcie oprócz tych reprezentacyjnych przestrzeni do życia musi być miejsce na przechowywanie ubrań, sprzętów sportowych, zapasów żywności i chemii gospodarczej oraz naszych prywatnych zbiorów.
Ważne, aby na etapie planowania urządzenia wnętrza pomyśleć, by projekt zawierał miejsca do przechowywania i składowania. Oczywiście zwykle w domu można wygospodarować więcej schowków do przechowania niż w mieszkaniu, ale sprytny projektant i w niedużym lokum zagospodaruje i ukryje schowki oraz pawlacze w niewidocznych, ale dostępnych dla mieszkańców miejscach.
Kiedy wybiera się projekt wnętrza, warto sprawdzić, czy w domu starczy miejsca na łyżwy, zapas ręczników albo dodatkowy serwis kawowy. Najlepiej to sprawdzić w tym samym momencie, w którym podejmuje się decyzję o tym, ile będzie w mieszkaniu łazienek, sypialni i czy kuchnia ma być otwarta czy zamknięta. Wyodrębnienie wygodnych schowków i pomieszczeń pomocniczych jeszcze na etapie projektu będzie mniej kłopotliwe niż późniejsze przeróbki w ściankach działowych i zakupy kolejnych szaf i regałów. Niezmiernie ważne jest dobre zaplanowanie schowków, półek, regałów czy szaf, ale aby z nich korzystać, musimy mieć do nich wygodny dostęp. Pamiętajmy, ze im głębiej coś schowamy, tym rzadziej będziemy z tego korzystać.
Uzmysłowienie sobie, jakie przedmioty będziemy chcieli przechowywać w naszym domu, a także, jak często i gdzie będziemy ich potrzebować, to ważny etap planowania przestrzeni w domu. Oczywiście sposoby przechowywania zależą od wielkości budynku i zastosowanych w nim rozwiązań architektonicznych. Każdy planujący wnętrze swojego lokum powinien pomyśleć o miejscach do przechowywania zapasowych rzeczy stosownie do swoich zwyczajów, potrzeb i upodobań.
Na przechowywanie można wykorzystać każde cofnięcie w murze, każdą wnękę wynikającą z konstrukcji budynku. Zabudowanie kątów pozwala uporządkować linię ścian i jest tańszym rozwiązaniem niż zakup drogich, dopasowanych do wystroju mieszkania mebli. W dobrym projekcie pomieszczenia do składowania są odpowiednio rozmieszczone w przestrzeni wnętrza, a ich wielkość dopasowana jest do pełnionej funkcji. Na przykład wygodna garderoba czy szafa musi znajdować się przy sypialni, a miejsce na składowanie brudnej bielizny – niedaleko pralki. Najbliżej głównego wejścia do domu czy mieszkania potrzebne jest miejsce na ubrania wierzchnie i buty. W kuchni i jej pobliżu przechowujemy sprzęty służące do przygotowywania i spożywania posiłków, a także produkty spożywcze. Ważne, aby w kuchni była dostateczna ilość miejsca na szafki. Schowek na jedzenie nie musi być tak duży, jak pomieszczenia na odzież, w których trzeba zachować miejsce na swobodne poruszanie się. W mniejszych mieszkaniach funkcję spiżarni może pełnić szafka stojąca w kuchni. Hermetycznie zamknięte produkty żywnościowe, po które sięgamy od czasu do czasu, można również przechowywać w schowku gospodarczym. Otoczenie stołu w jadalni to najwygodniejsze miejsce do przechowywania wazonów, zastawy i nakryć stołowych. Pokój dzienny to najlepsze miejsce do przechowywania książek, płyt, kolekcji i zbiorów. Warto więc wyznaczyć właśnie w tej części domu miejsce na bibliotekę, szafki na płyty czy regały na nasze zbiory.
W łazience zazwyczaj wystarczają niewielkie szafki na kosmetyki i ręczniki. Należy wygodnie i funkcjonalnie zmieścić wszystkie potrzebne meble i pogodzić je z rozmieszczeniem urządzeń sanitarnych. Pamiętajmy zatem, że oprócz planowania naszych pięknych pomieszczeń reprezentacyjnych w domu czy mieszkaniu nie mniej ważne jest mądre zaplanowanie miejsc do przechowywania ubrań, środków spożywczych i chemicznych, a także naszych zbiorów.