Pracujemy nad rozwiązaniem dot. wakacji rachunkowych porównywalnych do wakacji kredytowych - powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odnosząc się do osłon w sprawie cen gazu dla biznesu. Oceniła, że byłoby to pomocne szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Minister Anna Moskwa została zapytana w środę w Radiu Zet, czy ceny gazu, zwłaszcza dla małych i średnich firm, spadną? "Pracujemy nad tym rozwiązaniem takim, które byłoby akceptowalne na poziomie unijnym" - powiedziała szefowa MKiŚ.

Wskazała, że najlepsza sytuacja byłoby taka, jak w przypadku energii elektrycznej, gdzie w pakiecie pomocowym UE zaakceptowała pomoc publiczną i pozwoliła Polsce wprowadzić stawkę maksymalną dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. "Tak się nie stało dla gazu" - przypomniała. Jak dodała Anna Moskwa, "kilka razy o to apelowaliśmy", także 19 grudnia strona polska podnosiła takie zapytanie.

"Pracujemy nad rozwiązaniem wakacji rachunkowych porównywalnych do wakacji kredytowych. Byłoby to na pewno pomocne szczególnie dla tych małych i średnich przedsiębiorstw" - wskazała minister klimatu i środowiska.

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał w poniedziałek, że rząd szuka rozwiązań ws. cen energii dla biznesu, które można by uruchamiać w poszczególnych branżach.

Poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że rząd planuje m.in. wprowadzenie działań osłonowych ws. cen gazu dla firm, które nie podlegają pod ustawę o przedsiębiorstwach energochłonnych. Dziennik powołując się na anonimowe źródło, napisał, że planowane jest "wprowadzenie wakacji rachunkowych, wzorem wakacji kredytowych, które przysługiwałby przez cztery miesiące w roku". Według dziennika rozwiązanie to miałoby dotyczyć m.in. piekarni. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/