76 proc. przedsiębiorców uważa, że rząd prowadził w ostatnich miesiącach zdecydowanie za mały dialog ze środowiskiem biznesu. Zaś w 79 proc. firm panuje przekonanie, że brakuje jasnej strategii wspierania gospodarki na najbliższe kilkanaście miesięcy.
Wynika tak z badania Instytutu Badań Spraw Publicznych przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan. Wzięło w nim udział 300 przedsiębiorców.
Z komunikatu prasowego przekazanego mediom wynika również, że 76 proc. przedsiębiorców jest przekonanych, że po trzech miesiącach wsparcia zostaną sami ze swoimi problemami. 66 proc. firm twierdzi, że informacja na temat pomocy, jaką mogły uzyskać, była dla nich dostępna i zrozumiała, a 63 proc. przedsiębiorców uważa, że zakres i czas zamrożenia gospodarki były za długie.
– Wyzwanie ostatnich czterech miesięcy pracodawcy zdali z wyróżnieniem. Pomimo ogromnych obaw, które wyrażali w naszych badaniach realizowanych podczas pandemii, wciąż starają się z optymizmem patrzeć w przyszłość. To, co jednak zawiodło, to dialog rządu ze środowiskiem biznesu i działania informacyjne rządu. Ponad trzy czwarte przedsiębiorców skarży się na brak dialogu i uważa, że strategia wspierania gospodarki w najbliższych kilkunastu miesiącach jest niejasna – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, cytowany w komunikacie prasowym.
Arkadiusz Pączka, ekspert Pracodawców RP, przyznaje, że rzeczywiście w ostatnich miesiącach z dialogiem na linii rząd – biznes było licho. Przy czym można to wytłumaczyć chęcią szybkiej reakcji na zdarzenia związane z postępującą epidemią oraz następnie z kampanią wyborczą. W tym pierwszym przypadku dialog często był prowadzony z organizacjami branżowymi z branż najbardziej dotkniętych kryzysem. W kampanii prezydenckiej zaś wątki gospodarcze w zasadzie nie występowały.
– Bynajmniej nie tłumaczę rządzących. Po prostu mam nadzieję, że w kolejnych miesiącach sytuacja będzie się poprawiała – konkluduje Pączka.