TVP Dokument - to nowy kanał Telewizji Polskiej od czwartku dostępny w sieciach kablowych oraz drogą satelitarną, a już wkrótce w naziemnej telewizji cyfrowej. Nowy kanał ma "wyróżniać się wrażliwością na losy drugiego człowieka".

"To ważna chwila dla fanów dobrego dokumentu w Polsce. Cieszę się, że powstaje antena, która będzie mogła w końcu należycie pokazać kreatywność i wrażliwość polskich twórców, a także zaprezentować najważniejsze i najlepsze światowe produkcje dokumentalne. Widzów ciekawych świata czeka prawdziwa uczta" - powiedział redaktor naczelny TVP Dokument Tomasz Piechal.

"Przyglądamy się światu, ludziom, otoczeniu, architekturze, przyrodzie, ale przyglądamy się po to, żeby lepiej rozumieć zachodzące procesy, żeby dotrzeć do istoty tego zjawiska. Wierzę, że tak skonstruowany kanał będzie się wyróżniał na polskim rynku. Nie szukamy taniej sensacji, nie chcemy się z nikogo naśmiewać, nie robimy rzeczy po to, żeby pokazać się, że jesteśmy jakoś wyżsi, lepsi od nich. Nie, przyglądamy się, nie boję się tego słowa, czule, troskliwie drugiemu człowiekowi, żeby go lepiej rozumieć wierząc, że dzięki temu będziemy lepiej rozumieć także samych siebie. Kto szuka treści atrakcyjnych, ale dobrych i mądrze podanych ten na pewno odnajdzie kanał TVP Dokument jako swój ulubiony, ukochany kanał" - przekonuje członek Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz.

Jak napisano w informacji prasowej, nowy kanał będzie "wyróżniał się wrażliwością na losy drugiego człowieka". "Poprzez własne serie dokumentalne kanał przedstawi obraz współczesnej Polski i świata, jednocześnie przybliżając widzom różne perspektywy - społeczne, przyrodnicze, historyczne i kulturowe" - dodano.

Reklama

W czwartek o godz. 20.20 na antenie TVP Dokument odbędzie się telewizyjna premiera filmu "Efekt motylka" w reż. Jarosława Schmidta. "To wzruszająca opowieść o niezwykłej sile miłości, nadziei i solidarności ludzi, których połączyła potrzeba ratowania życia dziewczynki chorej na nieuleczalną, genetyczną chorobę skóry – EB, czyli pęcherzykowe oddzielanie się naskórka" - napisano.

O godz. 22 widzowie będą mogli zobaczyć dokument "Beksińscy. Album wideofoniczny" w reż. Marcina Borchardta. Jak przekazano, "to precyzyjnie zrekonstruowana na podstawie prywatnych listów oraz nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych materiałów opowieść o rodzinie wybitnego malarza Zdzisława Beksińskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego skomplikowanej relacji z synem Tomaszem".

Reklama

Z kolei w piątek, 20 listopada, o godz. 20.20 TVP Dokument zaprasza na film dokumentalny "Książę i dybuk" w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego – biograficzną podróż śladami Michała Waszyńskiego, reżysera mistycznego przedwojennego dzieła "Dybuk", autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sophią Loren i Claudią Cardinale.

Tego samego dnia o godz. 21.45 w TVP Dokument odbędzie się premiera głośnego dokumentu o szarej rzeczywistości warszawskich blokowisk w latach 90. i grupie nastolatków, których muzyka odmieni polską scenę hip-hopową, a ich samych uczyni głosem młodego pokolenia "Skandal. Ewenement Molesty" w reż. Bartosza Paducha.

W sobotę, 21 listopada, TVP Dokument poleca również popołudniowy przegląd filmów wyprodukowanych w ciągu ostatniego roku przez Telewizję Polską, które tworzą obraz współczesnego świata - "Radio SIRIRI" Macieja Nawrotkiewicza (godz. 14.05), "Antyle Chopina" Agnieszki Lipiec – Wróblewskiej (godz. 14.55), "Ślad" Marii Wiernikowskiej (godz. 16.05) oraz "Kuba - rewolucja od kuchni" Witolda Szabłowskiego (godz. 17.25). Wieczorem antena zaprasza widzów na krótkometrażowe filmy nominowane do Oscara, o godz. 19.20 obraz Bartosza Konopki "Królik po berlińsku", pełna absurdalnego humoru alegoryczna opowieść o żyjących w sąsiedztwie Muru Berlińskiego mimowolnych obserwatorach powojennej historii podzielonego miasta. O godz. 20.20 antena zabierze widzów do "Krainy miodu" na spotkanie z ostatnimi w macedońskim regionie niezależnymi hodowczyniami pszczół.

W niedzielny wieczór 22 listopada o godz. 20.20 TVP Dokument zaprasza na bogaty w nieznane dotąd fakty dokument fabularyzowany "Miłość i Miłosierdzie" w reż. Michała Kondrata poświęcony życiu, objawieniom i misji siostry Faustyny Kowalskiej oraz kultowi Bożego Miłosierdzia.

Oferta programowa TVP Dokument, jak zapowiada telewizja ma być "bardzo zróżnicowana - począwszy od własnych, flagowych produkcji dokumentalnych, których emisja rozpocznie się już w styczniu 2021 roku, poprzez +Weekendy z BBC+ (w soboty i niedziele od godz. 14.30 do godz. 18.30), produkcje z gatunku factual entertainment, filmy przyrodnicze klasy premium, podróżnicze, popularno-naukowe i biograficzne".

W weekendy o godz. 20.20 widzowie TVP Dokument będą mogli oglądać utytułowane w ostatnich latach pełnometrażowe filmy dokumentalne. W soboty emitowane będą filmy zdobywające liczne nagrody na festiwalach międzynarodowych ("Sól ziemi", "Kraina miodu", "Projekt Nim", "Agonia"), a w niedziele kinowe filmy biograficzne ("Pavarotti", "Diego Maradona", "Po złoto", "Mystify: Michael Hutchence").

Na antenie nie zabraknie również klasyki polskiej szkoły reportażu i dokumentu z bogatych archiwów Telewizji Polskiej. Dzięki najnowszym technologiom na antenie TVP Dokument zagości pasmo rekonstrukcji cyfrowej, które pokaże widzom najciekawsze archiwalne reportaże.

W informacji prasowej wskazano, że "ważną propozycją kanału będą filmy z gatunku current affairs, poświęcone najważniejszym bieżącym sprawom i problemom społecznym na świecie". Wtorkowe premiery filmów z tego gatunku poprzedzone będą specjalnym programem wprowadzającym w tematykę prezentowanych produkcji. Audycje poprowadzi Barbara Włodarczyk. W swoim programie "Barbara Włodarczyk zaprasza" prowadząca wraz z autorami i ekspertami postara się przybliżyć widzom szerszy kontekst społeczno-historyczny emitowanych filmów.

Do końca roku w TVP Dokument, w ramach audycji, omówionych zostanie kilka filmów produkcji TVP m.in. "Czeska mitologia" (22 listopada, godz. 12) w reżyserii Rafała Geremka, która jest próbą zmierzenia się z polskimi stereotypami na temat Czechów, "Estonia. Czekając na niedźwiedzia" (24 listopada, godz. 21.05) w reżyserii Witolda Szabłowskiego przybliżająca temat Rosjan mieszkających w Estonii i najnowszy film Barbary Włodarczyk "Ukraiński sługa narodu?" (1 grudnia, godz. 21.05) o fenomenie Wołodymyra Zełenskiego komika, który został prezydentem Ukrainy.

Informacje o premierach i najciekawszych propozycjach w TVP Dokument będzie można śledzić na Facebooku, szczegółowy program dostępny będzie na stronie www.tvp.pl.