statystyki

KNF staje do walki z fake newsami

autor: Bartek Godusławski28.04.2020, 09:24; Aktualizacja: 28.04.2020, 09:24
Internet zalewają informacje, które mogą w skrajnym przypadku doprowadzić do upadku instytucji finansowej. KNF uruchomi narzędzie do ich szybkiego dementowania.

Internet zalewają informacje, które mogą w skrajnym przypadku doprowadzić do upadku instytucji finansowej. KNF uruchomi narzędzie do ich szybkiego dementowania.źródło: ShutterStock

Internet zalewają informacje, które mogą w skrajnym przypadku doprowadzić do upadku instytucji finansowej. KNF uruchomi narzędzie do ich szybkiego dementowania.

„Rząd zabierze ludziom pieniądze z kont”. „Informuję, iż zgodnie ze specustawą dotyczącą koronawirusa Państwa środki na rachunku zostają przekazane do krajowych rezerw NBP. Zaloguj się aby zatrzymać 1000 PLN”. „Uwaga! mBank złożył do sądu wniosek o upadłość. Biuro prasowe odmówiło komentarza”. „Bankrutujemy Millennium Bank. Udostępniaj na maksa aby ostrzec innych. Przedsiębiorcy solidarni w akcji”. To tylko kilka przykładów fake newsów (fałszywych informacji), które pojawiły się w ostatnich tygodniach razem z kryzysem, jaki przyniosła epidemia koronawirusa.

– Co prawda ciężko jest wykazać korelację pomiędzy ich rozpowszechnianiem po wystąpieniu zagrożenia epidemicznego a wypłaceniem przez Polaków ponad 30 mld zł z rachunków bankowych, jednak związku takiego nie można z pewnością lekceważyć ani falsyfikować. Osłabianie wskaźników płynnościowych banków w tym szczególnym dla gospodarki okresie generuje więcej ryzyk niż korzyści, a swoista produkcja fake newsów może być wręcz potraktowana jako próba niszczenia zaufania do rynku finansowego, a tym samym dążenie do zakłócenia sytuacji gospodarczej w naszym kraju – mówi w rozmowie z DGP Kamil Mroczka, dyrektor generalny Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane