statystyki

KNF staje do walki z fake newsami

autor: Bartek Godusławski28.04.2020, 09:24; Aktualizacja: 28.04.2020, 09:24
Internet zalewają informacje, które mogą w skrajnym przypadku doprowadzić do upadku instytucji finansowej. KNF uruchomi narzędzie do ich szybkiego dementowania.

Internet zalewają informacje, które mogą w skrajnym przypadku doprowadzić do upadku instytucji finansowej. KNF uruchomi narzędzie do ich szybkiego dementowania.źródło: ShutterStock

Internet zalewają informacje, które mogą w skrajnym przypadku doprowadzić do upadku instytucji finansowej. KNF uruchomi narzędzie do ich szybkiego dementowania.

„Rząd zabierze ludziom pieniądze z kont”. „Informuję, iż zgodnie ze specustawą dotyczącą koronawirusa Państwa środki na rachunku zostają przekazane do krajowych rezerw NBP. Zaloguj się aby zatrzymać 1000 PLN”. „Uwaga! mBank złożył do sądu wniosek o upadłość. Biuro prasowe odmówiło komentarza”. „Bankrutujemy Millennium Bank. Udostępniaj na maksa aby ostrzec innych. Przedsiębiorcy solidarni w akcji”. To tylko kilka przykładów fake newsów (fałszywych informacji), które pojawiły się w ostatnich tygodniach razem z kryzysem, jaki przyniosła epidemia koronawirusa.

– Co prawda ciężko jest wykazać korelację pomiędzy ich rozpowszechnianiem po wystąpieniu zagrożenia epidemicznego a wypłaceniem przez Polaków ponad 30 mld zł z rachunków bankowych, jednak związku takiego nie można z pewnością lekceważyć ani falsyfikować. Osłabianie wskaźników płynnościowych banków w tym szczególnym dla gospodarki okresie generuje więcej ryzyk niż korzyści, a swoista produkcja fake newsów może być wręcz potraktowana jako próba niszczenia zaufania do rynku finansowego, a tym samym dążenie do zakłócenia sytuacji gospodarczej w naszym kraju – mówi w rozmowie z DGP Kamil Mroczka, dyrektor generalny Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane