statystyki

TVP chce mniej płacić za nowe stacje naziemne

autor: Elżbieta Rutkowska24.04.2018, 07:27; Aktualizacja: 24.04.2018, 10:13
Obecnie telewizja naziemna w Polsce obejmuje 27 kanałów. Wszystkie są bezpłatne. Problemy z zasięgiem występują tylko na MUX8.

Obecnie telewizja naziemna w Polsce obejmuje 27 kanałów. Wszystkie są bezpłatne. Problemy z zasięgiem występują tylko na MUX8.źródło: PAP
autor zdjęcia: Tytus Żmijewski

Nadawca publiczny stawia Emitelowi twarde warunki w sprawie zagospodarowania ósmego multipleksu.

TVP nie straci swoich miejsc na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX8), bo 10 dni przed upływem ultimatum postawionego przez regulatorów rynku telewizyjnego, zaczęły się w tej sprawie negocjacje z firmą Emitel. Rozmowy nie będą jednak łatwe. Jak się dowiaduje DGP, telewizja chce powiązać wysokość opłat dla operatora z zasięgiem multipleksu wykazywanym w badaniach telemetrycznych – a ten jest niewielki.

Ósmy multipleks jest ostatnim uruchomionym w Polsce strumieniem rozsiewanego naziemnie sygnału telewizyjnego. Ruszył w 2016 r. i do dziś działa tylko połowicznie: bo zamiast siedmiu nadają z niego tylko cztery stacje, a ich sygnał nie dociera do wszystkich mieszkańców kraju. Jako pierwszy, w październiku 2016 r., emisję w ramach ósmego multipleksu zaczął kanał Zoom TV, należący obecnie do Kino Polska. Wkrótce dołączyły Nowa TV (ZPR Media i Polsat), Metro (obecnie Discovery) i WP (Wirtualna Polska). Prawie połowę pojemności MUX8 – czyli miejsca dla trzech stacji w zwykłej rozdzielczości albo dla jednej w wysokiej rozdzielczości i jednej zwykłej – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Telewizji Polskiej. Nadawca publiczny do dziś ich nie zagospodarował. Celowo. „Nie wierzyłem w zasięg tego multipleksu ani w to, że na początku ludziom będzie się chciało go szukać. Przeczekałem, aż się konkurenci wykrwawią” – mówił prezes TVP Jacek Kurski w grudniu ub.r. w wywiadzie dla DGP.

Wyniki oglądalności pozostałych stacji z MUX8 wskazują, że istotnie nie było sensu się spieszyć. Żadna nie ma jeszcze 1 proc. udziału w widowni telewizyjnej. W lutym br. najlepiej radziła sobie telewizja WP, której udział wyniósł 0,42 proc., Metro miało 0,36 proc., Zoom TV – 0,33 proc., a Nowa TV – 0,32 proc. (dane Nielsena za serwisem WirtualneMedia). Słabe wyniki oglądalności najmłodszych telewizji naziemnych są pochodną małej dostępności sygnału MUX8. Nie każdy, kto ma dostęp do programów z wcześniej uruchomionych multipleksów (MUX1-3), może odbierać MUX8 – bo ten multipleks ma specyficzne parametry techniczne.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane