statystyki

TVP chce mniej płacić za nowe stacje naziemne

autor: Elżbieta Rutkowska24.04.2018, 07:27; Aktualizacja: 24.04.2018, 10:13
Obecnie telewizja naziemna w Polsce obejmuje 27 kanałów. Wszystkie są bezpłatne. Problemy z zasięgiem występują tylko na MUX8.

Obecnie telewizja naziemna w Polsce obejmuje 27 kanałów. Wszystkie są bezpłatne. Problemy z zasięgiem występują tylko na MUX8.źródło: PAP
autor zdjęcia: Tytus Żmijewski

Nadawca publiczny stawia Emitelowi twarde warunki w sprawie zagospodarowania ósmego multipleksu.

TVP nie straci swoich miejsc na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX8), bo 10 dni przed upływem ultimatum postawionego przez regulatorów rynku telewizyjnego, zaczęły się w tej sprawie negocjacje z firmą Emitel. Rozmowy nie będą jednak łatwe. Jak się dowiaduje DGP, telewizja chce powiązać wysokość opłat dla operatora z zasięgiem multipleksu wykazywanym w badaniach telemetrycznych – a ten jest niewielki.

Ósmy multipleks jest ostatnim uruchomionym w Polsce strumieniem rozsiewanego naziemnie sygnału telewizyjnego. Ruszył w 2016 r. i do dziś działa tylko połowicznie: bo zamiast siedmiu nadają z niego tylko cztery stacje, a ich sygnał nie dociera do wszystkich mieszkańców kraju. Jako pierwszy, w październiku 2016 r., emisję w ramach ósmego multipleksu zaczął kanał Zoom TV, należący obecnie do Kino Polska. Wkrótce dołączyły Nowa TV (ZPR Media i Polsat), Metro (obecnie Discovery) i WP (Wirtualna Polska). Prawie połowę pojemności MUX8 – czyli miejsca dla trzech stacji w zwykłej rozdzielczości albo dla jednej w wysokiej rozdzielczości i jednej zwykłej – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Telewizji Polskiej. Nadawca publiczny do dziś ich nie zagospodarował. Celowo. „Nie wierzyłem w zasięg tego multipleksu ani w to, że na początku ludziom będzie się chciało go szukać. Przeczekałem, aż się konkurenci wykrwawią” – mówił prezes TVP Jacek Kurski w grudniu ub.r. w wywiadzie dla DGP.

Wyniki oglądalności pozostałych stacji z MUX8 wskazują, że istotnie nie było sensu się spieszyć. Żadna nie ma jeszcze 1 proc. udziału w widowni telewizyjnej. W lutym br. najlepiej radziła sobie telewizja WP, której udział wyniósł 0,42 proc., Metro miało 0,36 proc., Zoom TV – 0,33 proc., a Nowa TV – 0,32 proc. (dane Nielsena za serwisem WirtualneMedia). Słabe wyniki oglądalności najmłodszych telewizji naziemnych są pochodną małej dostępności sygnału MUX8. Nie każdy, kto ma dostęp do programów z wcześniej uruchomionych multipleksów (MUX1-3), może odbierać MUX8 – bo ten multipleks ma specyficzne parametry techniczne.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane