"Polski rynek jest skonsolidowany, mamy ósmą pozycję wśród banków uniwersalnych. W naszej ocenie taka pozycja nie jest wystarczająca. Aby wejść do pierwszej piątki, potrzebne byłyby znaczące inwestycje" - powiedział prezes.

Dodał, że bank zdecydował się na sprzedaż tych aktywów także ze względu na ograniczone synergie przychodowe z resztą RBI.

"Proces sprzedaży musi być przeprowadzony w bliskiej współpracy z regulatorem. Będziemy informować o postępach w odpowiednim czasie" - powiedział prezes.

Maciej Krzysztoszek z KNF poinformował we wtorek PAP, że zobowiązania Raiffeisen Bank International dotyczące wejścia Raiffeisen Bank Polska na GPW pozostają aktualne. W 2012 r. KNF, wyrażając zgodę na przejęcie przez Raiffeisen Bank Polska akcji Polbank EFG, nakazała wprowadzenie połączonego banku na GPW do końca czerwca 2016 r.

Prezes RBI pytany o komentarz do tej wypowiedzi KNF, odpowiedział: "Jesteśmy na początku tego procesu, który oczywiście będzie prowadzony we współpracy z lokalnymi władzami, zwłaszcza z polskim regulatorem".

"Wszystkie zobowiązania, których się podjęliśmy będą respektowane" - powiedział Sevelda, zaznaczając, że za wcześnie na szczegóły.

"To bardziej kwestia procedur. Będziemy w pełni przestrzegać zobowiązań" - dodał wiceprezes Martin Gruell.

Przedstawiciele RBI poinformowali, że nie mają konkretnych ram czasowych związanych z transakcją sprzedaży.

"Nie wiadomo, ile ten proces potrwa. (...) Nie chcemy się śpieszyć" - powiedział Sevelda, dodając, że transakcja może być w tym roku albo w przyszłym.

Raiffeisen szacuje, że suma aktywów ważonych ryzykiem (RWA) w Polsce wynosi 7,72 mld euro. W 2014 roku zysk polskich aktywów po opodatkowaniu wyniósł 84 mln euro.

Raiffeisen Bank International poinformował w poniedziałek wieczorem, że dla zwiększenia rezerw kapitałowych sprzedaje swe bankowe spółki-córki w Polsce i Słowenii oraz swój działający w Czechach i na Słowacji internetowy bank Zuno.

RBI chce ponadto do końca 2017 roku zmniejszyć swe aktywa ważone ryzykiem w Rosji o około 20 proc., a na Ukrainie o około 30 proc. Przewiduje się również dalszą optymalizację na Węgrzech oraz znaczne ograniczenie bądź nawet zaprzestanie działalności w Azji do końca 2017 roku i w USA do końca 2016 roku. (PAP)