statystyki

Gorąca jesień w płatnościach mobilnych: MasterCard, VISA i Blik rozpoczną walkę o polskich klientów

autor: Jacek Uryniuk09.09.2014, 07:14; Aktualizacja: 09.09.2014, 08:31
To będzie gorąca jesień na rynku płatności mobilnych w Polsce.

To będzie gorąca jesień na rynku płatności mobilnych w Polsce.źródło: ShutterStock

O płatnościach mobilnych jest głośno od dawna, ale dopiero po wdrożeniu przez MasterCarda oraz Visę nowych rozwiązań i uruchomieniu przez banki systemu Blik będzie można korzystać z nich powszechnie

To będzie gorąca jesień na rynku płatności mobilnych w Polsce. Przede wszystkim za sprawą Polskiego Standardu Płatności. Spółka powołana przez sześć największych polskich banków ma uruchomić lokalny system umożliwiający płacenie telefonem pod marką Blik. Ma ruszyć lada moment. – Czekamy już tylko na zgodę Narodowego Banku Polskiego. Gdy tylko ją uzyskamy, rozpocznie się przyłączenie banków do PSP i testy startowe systemu – deklaruje Adam Malicki, prezes PSP. Dodaje, że powstanie kierowanej przez niego spółki to pierwsza tak wielka inicjatywa na polskim rynku finansowym od czasu powołania na początku lat 90. ubiegłego wieku Krajowej Izby Rozliczeniowej. Dzięki udziałowi w przedsięwzięciu Alioru, Banku Śląskiego, BZ WBK, mBanku, Millennium i PKO BP, Blik już na starcie będzie miał ponad 17 mln potencjalnych użytkowników. Tyle rachunków osobistych prowadzą wspomniane banki. Klienci dostaną dostęp do ponad 10 tys. bankomatów i będą mogli płacić za zakupy w niemal 100 tys. punktów handlowo-usługowych.

Blik zbudowany będzie na bazie funkcjonującego już w PKO BP systemu IKO. Po uruchomieniu aplikacji generuje ona sześciocyfrowy kod, który należy wprowadzić np. do terminala płatniczego. I to będzie na początku największa bolączka tego rozwiązania, bo choć nie zajmuje to zbyt wiele czasu, to trwa dłużej niż płatność zbliżeniowa kartą. W przyszłości transmisja kodu ma się odbywać się poprzez moduł zbliżeniowy telefonu, co znacznie uprości i skróci czas transakcji. Na razie pod tym względem systemowi Blik będzie trudno konkurować z płatnościami mobilnymi NFC, oferowanymi przez MasterCarda, a wkrótce także przez Visę.

Biuro prasowe ING Banku Śląskiego potwierdziło, że w ciągu kilku tygodni uruchomi wraz z siecią Orange pierwsze w Polsce rozwiązanie mobilne, oparte na module zbliżeniowym telefonu oraz danych karty płatniczej umieszczonych na karcie SIM komórki.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane