Lokaty na długi termin mają kilka zalet. Po pierwsze – w normalnych okolicznościach banki są skłonne płacić klientom wyższe odsetki, jeśli ulokują swoje oszczędności na dłużej. Dlaczego?

Gdzie oszczędzisz najwięcej, czyli aktualny ranking lokat bankowych

Wyższe oprocentowanie wynika z tego, że bank może przez dłuższy okres swobodnie obracać naszymi pieniędzmi, a my na dłuższy okres blokujemy sobie w pewnym sensie możliwość manewru (np. wydania pieniędzy lub ulokowania ich gdzieś indziej, jeśli nadarzy się okazja). Za tę niedogodność należy się wynagrodzenie w postaci wyższego oprocentowania.

Jak duża może być różnica? Dla przykładu – w tej chwili średnie oprocentowanie lokat krótkoterminowych wynosi ok. 2-2,5%, w wybranych bankach znajdziemy oferty nieznacznie przekraczające 3%. Z kolei na długoterminowych lokatach Santander Banku wciąż można jeszcze zarobić ponad 4% w skali roku.

Po drugie – depozyty na długi termin są efektywnym narzędziem do konsekwentnego oszczędzania. Dlaczego efektywnym? Dlatego, że skutecznie chronią nasze pieniądze przed częstymi zmianami, pokusami i decyzjami – a dokładnie tego można się spodziewać, jeśli co kilka miesięcy kończy się nam lokata bankowa i trzeba szukać kolejnego przeznaczenia dla naszych oszczędności.

Poza tym rzadsze zakładanie lokat to oszczędność czasu i wysiłku. Śledzenie ofert lokat krótkoterminowych oraz zakładanie ich wymaga wiele uwagi i czasu. Jeśli do tego za wyższe oprocentowanie bank wymaga np. założenia konta lub pojawienia się w oddziale na indywidualnej konsultacji, może lepiej po prostu założyć przez Internet lokatę na dłuższy okres i mieć problem z głowy.

A co jeśli przez najbliższe kilka miesięcy oprocentowanie lokat wzrośnie, a ja zostanę z obecną lokatą na rok, czy dwa lata? To ważna wątpliwość. Warto w takim przypadku rozważyć stworzenie tzw. drabinki lokat.

Najwyżej oprocentowane lokaty bankowe. Porównaj online

Jak to działa? W miarę jak kumulują się nam wolne środki (np. na koncie oszczędnościowym) zakładajmy regularnie co trzy-cztery miesiące kolejną długoterminową lokatę. Jest to zresztą prosty sposób nie tylko na ominięcie problemu zmiennych stóp procentowych w czasie, ale też zapewnienie sobie regularnego dostępu do oszczędności – co trzy-cztery miesiące będzie kończyć się założona rok czy dwa lata temu lokata. Będziemy mogli przeznaczyć środki na bieżące potrzeby lub kontynuować nasz prosty system na elastyczne oszczędzanie na lokatach długoterminowych.