Sezon rowerowy można uznać za otwarty. Podczas wiosennych eskapad dobrze jest jednak pamiętać o ochronie dla siebie, innych, a także dla roweru.
Na rynku ubezpieczeń wciąż niewiele jest produktów skierowanych do miłośników jazdy rowerowej, których przybywa w okresie wiosennym. Jedną z firm oferujących pakiet przydatnych polis jest PZU. Towarzystwo w swojej standardowej ofercie „Bezpieczny rowerzysta” oferuje polisy OC i NNW. Zawsze jest ryzyko, że jadąc rowerem, potrącimy przechodnia, który zażąda od nas odszkodowania.
Jeśli będziemy ubezpieczeni, roszczenia pokryje firma. Polisa następstw nieszczęśliwych wypadków da nam z kolei ochronę, jeżeli my zostaniemy poszkodowani w trakcie jazdy rowerem i np. będziemy musieli skorzystać z leczenia. Pakiet w PZU można rozszerzyć także o ubezpieczenie roweru i przewożonego bagażu. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, jeżeli nasz rower zostanie skradziony, kiedy zostawiliśmy go bez opieki. Za pakiet ubezpieczenia na 6 miesięcy z przykładowymi sumami ubezpieczeniowymi – OC: 40 tys. zł, NNW: 25 tys. zł i casco roweru: 1 tys. zł – trzeba zapłacić ok. 130 zł.
Specjalne ubezpieczenie dla użytkowników pojazdów jednośladowych oferuje również Europa. Tutaj w standardowym pakiecie znajdziemy polisy OC i NNW, ubezpieczenie kosztów ratownictwa i poszukiwań, a także assistance. To ostatnie zapewni nam informacje np. o usługach serwisowo-naprawczych rowerów. Produkt można rozszerzyć dodatkowo o ubezpieczenie kosztów rehabilitacji w Polsce. Za podstawową wersję ubezpieczeń z ważnością na pół roku trzeba zapłacić 40 zł. Koszt rozszerzonego pakietu to 52 zł. Na dodatkowe zniżki mogą liczyć dzieci i młodzież do 25. roku życia.
Ubezpieczenie dla rowerzystów oferuje także Bank BGŻ w ramach swojej rowerowej karty kredytowej. Klienci banku otrzymują wraz z kartą ochronę z zakresu OC, NNW i assistance. W razie awarii jednośladu „Pomoc rowerowa” zorganizuje i pokryje koszty transportu z miejsca zdarzenia, np. do miejsca zamieszkania, oddalonego co najmniej o 10 km. Limit na usługę to dwa zdarzenia w roku, a koszt jednorazowej pomocy nie może przekroczyć 300 zł. Dodatkowo ubezpieczony może uzyskać informację o organizowanych imprezach dla rowerzystów i trasach rowerowych. Ubezpieczenie jest bezpłatne do końca czerwca. Później, o ile promocja nie zostanie przedłużona, będzie to koszt 4,5 zł miesięcznie.
Sam rower można ubezpieczyć także w innych towarzystwach, takich jak Warta czy Ergo Hestia. Warunkiem jest jednak posiadanie polisy mienia ruchomego, np. od kradzieży w mieszkaniu lub domu. Polisa obejmuje kradzież roweru, ale jedynie z pomieszczeń zamkniętych. Oznacza to, że nie otrzymamy odszkodowania, jeżeli rower został skradziony z balkonu.