statystyki

Państwowy bank i piramida. Branża kryptowalutowa nie ma w Polsce łatwo

autor: Bartek Godusławski30.09.2019, 07:49; Aktualizacja: 30.09.2019, 07:49
Pod presją KNF duża część branży przeniosła się za granicę. Chcą jednak zatrzymać klientów z Polski, którzy za złote nabywali np. bitocoiny.

Pod presją KNF duża część branży przeniosła się za granicę. Chcą jednak zatrzymać klientów z Polski, którzy za złote nabywali np. bitocoiny.źródło: ShutterStock

Z udziałem estońskiego operatora płatności i BOŚ Banku można kupować kryptowaluty. Także tę wymyśloną przez firmę, którą UOKiK podejrzewa o bycie piramidą finansową.

Branża kryptowalutowa nie ma w Polsce łatwo. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) od początku uważa, że model biznesowy giełd kryptowalut niesie ryzyka związane z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Zwróciła na to uwagę bankom, a te masowo wypowiadały takim giełdom umowy o prowadzenie rachunków.

Rynek nie znosi jednak próżni i powstał nowy model. – Bank ma umowę z instytucją zajmującą się płatnościami. Taka instytucja ma zgodę np. KNF na funkcjonowanie i realizuje płatności dla giełdy kryptowalut. Bank formalnie nie ma więc z tym biznesem nic wspólnego – mówi prawnik związana z branżą cyfrowych walut. Tyle że KNF nie patrzy na to łaskawym okiem.

– Brak ustalenia źródła pochodzenia wartości majątkowych poprzez wskazanie, że pochodzą one z przelewu bankowego, miningu (tzw. wykopu kryptowalut), zakupu kryptowaluty na upadłej giełdzie, działalności inwestycyjnej klienta na giełdzie, zawsze obciąża instytucję prowadzącą rachunek. Nie tylko w odniesieniu do potencjalnych sankcji administracyjnych, ale również innych ryzyk, które mogą się zmaterializować, gdyby środki zdeponowane na rachunku pochodziły z przestępstwa. Powyższe naraża na ryzyko zarówno operatorów płatności, jak i banki występujące w roli dostawcy usług płatniczych – mówi DGP rzecznik nadzoru Jacek Barszczewski.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane