statystyki

Europa porzuca węgiel. Polska może mieć problem ze znalezieniem partnerów inwestycyjnych

autor: Adam Sofuł18.01.2016, 07:53; Aktualizacja: 18.01.2016, 08:33
Francja nie jest niestety wyjątkiem. Wielka Brytania właśnie zamknęła swoją ostatnią kopalnię węglową i zapowiada, że do 2025 r. taki sam los spotka wszystkie elektrownie węglowe w tym kraju.

Francja nie jest niestety wyjątkiem. Wielka Brytania właśnie zamknęła swoją ostatnią kopalnię węglową i zapowiada, że do 2025 r. taki sam los spotka wszystkie elektrownie węglowe w tym kraju.źródło: ShutterStock

Europa odchodzi od technologii opartych na węglu. Ucieczka francuskich firm z polskiej energetyki to tego przejaw

W tym roku najprawdopodobniej dojdzie do sprzedaży należącej do francuskiego koncernu EdF Elektrowni Rybnik. Reuters sugeruje również, że o sprzedaży elektrowni w Połańcu myśli Engie (dawniej GdF Suez). Pół roku temu ta druga firma zapowiedziała rezygnację z budowy elektrowni Łęczna. Wycofywanie się firm z rynku nie jest niczym nadzwyczajnym. Tym razem jednak to przejaw szerszego zjawiska. Niepokojącego z punktu widzenia polskiej energetyki i górnictwa.

W przypadku obu francuskich firm planowana sprzedaż polskich aktywów ma związek z coraz powszechniejszym w Europie trendem odwrotu od technologii węglowych. Przyjęta przez EdF strategia zakłada koncentrację działalności na energii jądrowej. Przychody ze sprzedaży aktywów węglowych mają być zainwestowane właśnie w tę gałąź energetyki, EdF przymierza się do aktywnego udziału w brytyjskim programie energetyki jądrowej.

Od węgla – nawet szerzej – od paliw kopalnych odchodzi również Engie. – Naszą strategią jest zmniejszenie udziału działań, które są narażone na wahania cen surowców – mówił w ubiegłym tygodniu prezes i dyrektor generalny tej firmy Gerard Mestrallet, zapowiadając jednocześnie sprzedaż swoich aktywów cieplno-energetycznych w „krajach dojrzałych”. Jeszcze w ubiegłym roku koncern zapowiedział sprzedaż wartych 1 mld dol. udziałów w azjatyckich elektrowniach węglowych.

Francja nie jest niestety wyjątkiem. Wielka Brytania właśnie zamknęła swoją ostatnią kopalnię węglową i zapowiada, że do 2025 r. taki sam los spotka wszystkie elektrownie węglowe w tym kraju. Niemiecka strategia zakłada, że udział OZE w produkcji energii elektrycznej ma się zwiększyć z obecnych 26 proc. do 80 proc. w 2050 r. To ambitne wyzwanie, jeśli wziąć pod uwagę, że dziś wciąż jeszcze 44 proc. produkowanej u naszego zachodniego sąsiada energii pochodzi z elektrowni węglowych, chociaż paliwo do nich w coraz większym stopniu jest importowane. Podczas gdy w 1980 r. wydobywano w Niemczech jeszcze prawie 87 mln ton węgla kamiennego, w 2014 r. już tylko 7,5 mln. W Stanach Zjednoczonych od 2009 r. zamknięto dwieście elektrowni węglowych. Na energetykę odnawialną w coraz większym stopniu stawiają również Chiny, które zawiesiły na trzy lata wydawanie zgód na otwarcie nowych kopalń węgla. Ważnym czynnikiem jest fatalny w tym kraju stan środowiska.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • E-polka(2016-01-18 08:57) Zgłoś naruszenie 1411

  Europa porzuca węgiel do momentu, kiedy Niemcy nie wykupią polskich kopalń po zlotówce, wtedy okaże się on ekologiczny, a i problem globalnego ocieplenia się rozwiąże.

  Odpowiedz
 • nairam(2016-01-25 12:51) Zgłoś naruszenie 100

  Zamiast inwestować w kopalnie należy inwestować w kompleksowe docieplenia budynków. Powstaną nowe stanowiska pracy, ograniczy się emisja szkodliwych substancji (na wiele, wiele lat), polepszy się komfort termiczny w mieszkaniach. Technologia znana od dawna, materiały na docieplenia produkowane są w kraju. Górników przekwalifikować, biedacy po przejściu na wcześniejszą emeryturę "górniczą" bardzo się męczą przy piwku a potem chorują... Dlaczego nikt w Polsce nie traktuje dociepleń jako inwestycji w zieloną technologię. Inni robią to już od ubiegłego wieku.

  Odpowiedz
 • guru122(2016-01-18 22:26) Zgłoś naruszenie 68

  Wyjść z UE, bo to chora organizacja.

  Odpowiedz
 • hihihi(2016-01-24 14:36) Zgłoś naruszenie 50

  to dlaczego Niemcy chca kupować w Polsce kopalnie i zakłady przerobcze?

  Odpowiedz
 • nt(2016-01-19 13:07) Zgłoś naruszenie 45

  Europa porzuca węgiel, bo go nie ma.

  Odpowiedz
 • polak(2016-01-25 20:40) Zgłoś naruszenie 40

  Polska porzuca Niemcy i Tuska i w tym problem

  Odpowiedz
 • ja(2016-01-20 08:23) Zgłoś naruszenie 24

  E-polka - bardzo celnie :)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mk(2016-01-18 18:57) Zgłoś naruszenie 10

  Spadnie cena uprawnień do emisji co2. Dobrze. Spadnie cena węgla. Dla górnictwa nie dobrze. Spadnie cena energii z węgla. Dobrze dla kupujących. Niedobrze dla prosumentów.

  Odpowiedz
 • Gabi(2016-01-27 15:42) Zgłoś naruszenie 00

  Wystarczy zainwestować w dobre filtry na kominy i problem na długie lata rozwiązany. To powinna być uznane za sprawa nr 1 .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie