statystyki

Europa porzuca węgiel. Polska może mieć problem ze znalezieniem partnerów inwestycyjnych

autor: Adam Sofuł18.01.2016, 07:53; Aktualizacja: 18.01.2016, 08:33
Francja nie jest niestety wyjątkiem. Wielka Brytania właśnie zamknęła swoją ostatnią kopalnię węglową i zapowiada, że do 2025 r. taki sam los spotka wszystkie elektrownie węglowe w tym kraju.

Francja nie jest niestety wyjątkiem. Wielka Brytania właśnie zamknęła swoją ostatnią kopalnię węglową i zapowiada, że do 2025 r. taki sam los spotka wszystkie elektrownie węglowe w tym kraju.źródło: ShutterStock

Europa odchodzi od technologii opartych na węglu. Ucieczka francuskich firm z polskiej energetyki to tego przejaw

W tym roku najprawdopodobniej dojdzie do sprzedaży należącej do francuskiego koncernu EdF Elektrowni Rybnik. Reuters sugeruje również, że o sprzedaży elektrowni w Połańcu myśli Engie (dawniej GdF Suez). Pół roku temu ta druga firma zapowiedziała rezygnację z budowy elektrowni Łęczna. Wycofywanie się firm z rynku nie jest niczym nadzwyczajnym. Tym razem jednak to przejaw szerszego zjawiska. Niepokojącego z punktu widzenia polskiej energetyki i górnictwa.

W przypadku obu francuskich firm planowana sprzedaż polskich aktywów ma związek z coraz powszechniejszym w Europie trendem odwrotu od technologii węglowych. Przyjęta przez EdF strategia zakłada koncentrację działalności na energii jądrowej. Przychody ze sprzedaży aktywów węglowych mają być zainwestowane właśnie w tę gałąź energetyki, EdF przymierza się do aktywnego udziału w brytyjskim programie energetyki jądrowej.

Od węgla – nawet szerzej – od paliw kopalnych odchodzi również Engie. – Naszą strategią jest zmniejszenie udziału działań, które są narażone na wahania cen surowców – mówił w ubiegłym tygodniu prezes i dyrektor generalny tej firmy Gerard Mestrallet, zapowiadając jednocześnie sprzedaż swoich aktywów cieplno-energetycznych w „krajach dojrzałych”. Jeszcze w ubiegłym roku koncern zapowiedział sprzedaż wartych 1 mld dol. udziałów w azjatyckich elektrowniach węglowych.

Francja nie jest niestety wyjątkiem. Wielka Brytania właśnie zamknęła swoją ostatnią kopalnię węglową i zapowiada, że do 2025 r. taki sam los spotka wszystkie elektrownie węglowe w tym kraju. Niemiecka strategia zakłada, że udział OZE w produkcji energii elektrycznej ma się zwiększyć z obecnych 26 proc. do 80 proc. w 2050 r. To ambitne wyzwanie, jeśli wziąć pod uwagę, że dziś wciąż jeszcze 44 proc. produkowanej u naszego zachodniego sąsiada energii pochodzi z elektrowni węglowych, chociaż paliwo do nich w coraz większym stopniu jest importowane. Podczas gdy w 1980 r. wydobywano w Niemczech jeszcze prawie 87 mln ton węgla kamiennego, w 2014 r. już tylko 7,5 mln. W Stanach Zjednoczonych od 2009 r. zamknięto dwieście elektrowni węglowych. Na energetykę odnawialną w coraz większym stopniu stawiają również Chiny, które zawiesiły na trzy lata wydawanie zgód na otwarcie nowych kopalń węgla. Ważnym czynnikiem jest fatalny w tym kraju stan środowiska.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • E-polka(2016-01-18 08:57) Zgłoś naruszenie 1411

  Europa porzuca węgiel do momentu, kiedy Niemcy nie wykupią polskich kopalń po zlotówce, wtedy okaże się on ekologiczny, a i problem globalnego ocieplenia się rozwiąże.

  Odpowiedz
 • nairam(2016-01-25 12:51) Zgłoś naruszenie 100

  Zamiast inwestować w kopalnie należy inwestować w kompleksowe docieplenia budynków. Powstaną nowe stanowiska pracy, ograniczy się emisja szkodliwych substancji (na wiele, wiele lat), polepszy się komfort termiczny w mieszkaniach. Technologia znana od dawna, materiały na docieplenia produkowane są w kraju. Górników przekwalifikować, biedacy po przejściu na wcześniejszą emeryturę "górniczą" bardzo się męczą przy piwku a potem chorują... Dlaczego nikt w Polsce nie traktuje dociepleń jako inwestycji w zieloną technologię. Inni robią to już od ubiegłego wieku.

  Odpowiedz
 • guru122(2016-01-18 22:26) Zgłoś naruszenie 68

  Wyjść z UE, bo to chora organizacja.

  Odpowiedz
 • hihihi(2016-01-24 14:36) Zgłoś naruszenie 50

  to dlaczego Niemcy chca kupować w Polsce kopalnie i zakłady przerobcze?

  Odpowiedz
 • nt(2016-01-19 13:07) Zgłoś naruszenie 45

  Europa porzuca węgiel, bo go nie ma.

  Odpowiedz
 • polak(2016-01-25 20:40) Zgłoś naruszenie 40

  Polska porzuca Niemcy i Tuska i w tym problem

  Odpowiedz
 • ja(2016-01-20 08:23) Zgłoś naruszenie 24

  E-polka - bardzo celnie :)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mk(2016-01-18 18:57) Zgłoś naruszenie 10

  Spadnie cena uprawnień do emisji co2. Dobrze. Spadnie cena węgla. Dla górnictwa nie dobrze. Spadnie cena energii z węgla. Dobrze dla kupujących. Niedobrze dla prosumentów.

  Odpowiedz
 • Gabi(2016-01-27 15:42) Zgłoś naruszenie 00

  Wystarczy zainwestować w dobre filtry na kominy i problem na długie lata rozwiązany. To powinna być uznane za sprawa nr 1 .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie