Od 24 listopada zmienia się sposób rejestracji i logowania do sklepu internetowego PGG, umożliwiający zakup węgla. Ma to ograniczyć ewentualne oszustwa

Logowanie do e-sklepu PGG tylko przez profil zaufany, eDowód lub bank

Od 24 listopada 2022 roku rejestracja i logowanie do Sklepu Internetowego PGG S.A. będzie możliwa za pomocą systemu identyfikacji elektronicznej login.gov.pl czyli Węzła Krajowego. To prosty i bezpieczny dostęp do usług publicznych online umożliwiający potwierdzenie Tożsamości Klientów, poprzez Profil Zaufany, eDowód, czy konto bankowe. W przypadku rejestracji czy logowania należy wybrać własną metodę identyfikacji – informuje grupa PGG.

Zakup węgla w PGG – co, jeśli chcemy zmienić dane?

Dane rejestrujących się nowych Klientów, takie jak Imię, Nazwisko czy PESEL, zostaną uwierzytelniane poprzez login.gov.pl. W przypadku Klientów mających już zarejestrowane konta w Sklepie Internetowym PGG S.A. dane uwierzytelnione poprzez login.gov.pl zostaną zapisane w profilu Klienta. W przypadku konieczności zmiany danych takich jak Imię czy Nazwisko, Klienci Sklepu Internetowego będą mogli w dowolnym momencie, samodzielnie przejść procedurę identyfikacji elektronicznej.

Wraz z identyfikacją elektroniczną Klienci w Sklepie Internetowym będą mieć udostępnioną możliwość modyfikacji pozostałych danych np.: numeru telefonu, konta bankowego czy adresu zamieszkania. W planach jest także uruchomienie możliwości modyfikacji adresu gospodarstwa domowego. Do tej pory konieczne było przesyłanie formularzy związanych ze zmianą danych.

Koniec z oszustwami na zakup węgla?

Jak informuje PGG celem wprowadzonych zmian jest wyeliminowanie przypadków rejestrowania kont w Sklepie Internetowym na nieprawdziwe dane i zakładania kilku kont przez te same osoby. - Powyższe zmiany mają na celu również umożliwienie Klientom Sklepu Internetowego PGG S.A. samodzielną modyfikację danych na własnym profilu bez konieczności przesyłania formularza zmiany danych – czytamy w komunikacie.

Dane Klientów Sklepu Internetowego PGG S.A. chroni system, który spełnia najwyższe unijne standardy bezpieczeństwa – zapewnia spółka.

Oszustwo na PGG? Warto sprawdzić adres

CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego kilka dni temu poinformował na Twitterze o oszustach podszywających się pod e-sklep PGG. - Używają adresów nawiązujących do PGG lub do sprzedaży węgla. To nowy sposób oszustów, aby was okraść – ostrzegał CSIRT KNF. Fałszywe strony to m.in. pgg-wegiel.pl, pgg-wegiel.info, ewęgiel.pl, hurt-opal.pl oraz pggsklep.com.pl.

Do firmy już docierają fałszywe faktury od oszukanych osób, na których bezprawnie zostało wykorzystane logo PGG S.A. Spółka apeluje, aby dokładnie sprawdzać adres strony sklepu internetowego PGG S.A. przed zrobieniem zakupów, podaniem danych osobowych i dokonaniem wpłaty. - Prawidłowy adres naszej strony to https://sklep.pgg.pl/ Pamiętajmy, że grafika może być łudząco podobna, a nawet identyczna. Pamiętajmy, że fałszywy asortyment na fałszywej stronie może zupełnie wyglądać jak asortyment PGG S.A. – czytamy w komunikacie.

Źródło: PGG, CSIRT KNF