Blisko 23 miliardy złotych wyda Polska do 2025 roku na rozbudowę sieci przesyłu prądu - poinformował dziś wicepremier Janusz Piechociński. W ten sposób ma zwiększyć się bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Minister gospodarki wyjaśnił, że Polska zainwestuje w nowe elektrownie oraz rozbudowę i modernizację starszych. Ważna jest także redukcja zużycia energii, która mogłaby zaoszczędzić około 500 MW. Takie rozwiązanie zdaniem Janusza Piechocińskiego stosowane jest w wielu europejskich krajach.

Minister gospodarki dodał, że poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski wymaga nie tylko rozbudowy elektrowni, ale także usprawnienia przesyłu prądu do i z sąsiednich krajów. Chodzi między innymi o most energetyczny z Litwą, budowę połączeń z systemem niemieckim oraz czeskim. Janusz Piechociński podkreślił konieczność modernizacji i rozbudowy krajowych połączeń energetycznych między innymi między Pomorzem a Wielkopolską, Dolnym Śląskiem a Niemcami czy połączenia systemy stolicy z Warmią i Mazurami.

Wicepremier zapowiedział także ułatwienia w wytwarzaniu energii elektrycznej na własne potrzeby. Ta dziedzina energetyki ma przynieść od 500 do 1000 MW.

Według raportu Polskich Sieci Energetycznych w 2013 roku produkcja energii elektrycznej w naszym kraju wyniosła 162 501 GWh, a zużyto 143 922 GWh.