statystyki

Rekompensaty za prąd mają być systemowe, a nie doraźne

autor: Julita Żylińska19.05.2020, 12:07; Aktualizacja: 19.05.2020, 12:08
A postępowania trwają m.in. dlatego, że ‒ jak się nieoficjalnie wcześniej dowiedzieliśmy ‒ prezes URE ma wątpliwości, czy podwyżki są uzasadnione, skoro notowania na giełdzie energii w związku z pandemią spadły.

A postępowania trwają m.in. dlatego, że ‒ jak się nieoficjalnie wcześniej dowiedzieliśmy ‒ prezes URE ma wątpliwości, czy podwyżki są uzasadnione, skoro notowania na giełdzie energii w związku z pandemią spadły.źródło: ShutterStock

Resort klimatu może mieć inny pomysł na wyrównania niż wcześniej resort aktywów państwowych Jacka Sasina.

Jak dowiedział się DGP, Ministerstwo Klimatu (MK), które przejęło od Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) kompetencje związane z regulacjami energetycznymi, chce opracować bardziej systemowy sposób na wspieranie najuboższych odbiorców prądu. – Chodzi o rozwiązanie, które będzie wieloletnią pomocą, nie jednorazową – usłyszeliśmy. Regulacje mają powstać do końca roku (projekt MAP przewidywał wyrównania na początku 2021 r.).

Takie systemowe rozwiązanie z pewnością bardziej odpowiadałoby Brukseli, która preferuje wspieranie „ubogich energetycznie”. W takim przypadku można się zapewne spodziewać bardziej restrykcyjnych kryteriów dochodowych (MAP przewidywał wyrównania dla odbiorców indywidualnych z pierwszego progu podatkowego), mniejszego automatyzmu przyznawania wsparcia i możliwe, że zwolnienia spółek energetycznych z wypłat rekompensat czy dokonywania korekt faktur. Już przy okazji zamrożenia cen prądu w 2019 r. m.in. dla gospodarstw domowych, komentatorzy i specjaliści (m.in. szef Urzędu Regulacji Energetyki) wskazywali, że to raczej państwowy system pomocy społecznej powinien zajmować się tego rodzaju wsparciem. Według projektu MAP z lutego po złożeniu deklaracji przez odbiorców to przedsiębiorstwa obrotu i operatorzy systemów dystrybucyjnych mieliby ustalić poziom zużycia energii i zakwalifikować ich do odpowiedniej wysokości rekompensaty ‒ od ok. 34 zł do nawet 306,75 zł rocznego wyrównania przy zużyciu powyżej 2800 kWh.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie