statystyki

Kto ma zapłacić za odejście od węgla? Bruksela szuka pieniędzy

autor: Magdalena Cedro17.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.09.2019, 07:35
węgiel kamienny -surowce

Aby zdobyć pieniądze, trzeba będzie zapewne podnieść składkiźródło: ShutterStock

W Brukseli trwa poszukiwanie pieniędzy na zieloną transformację. Mają one pochodzić m.in. z polityki spójności

Kiedy na szczycie w czerwcu Polska wraz z trzema innymi krajami naszego regionu powiedziała „nie” osiągnięciu neutralności klimatycznej w połowie wieku, premier Mateusz Morawiecki pytał, kto ma zapłacić za zaciskanie pasa w sprawach ochrony klimatu. Polski rząd mówił o powołaniu specjalnego funduszu transformacji energetycznej, z którego pieniądze miałyby rekompensować m.in. odejście od węgla w regionach od niego zależnych.

Nie wszyscy w UE są jednak do tego pomysłu przekonani. Jeden z niemieckich dyplomatów znających kulisy rozmów o unijnym budżecie mówi nam, że to wymagałoby de facto napisania od nowa projektu wieloletniego budżetu, a na to jest za późno. Wieloletnie Ramy Finansowe na kolejną siedmiolatkę po 2020 r., których projekt Komisja Europejska przedstawiła w maju zeszłego roku, powinny zostać uzgodnione do końca grudnia.

Negocjacje idą jednak opieszale, dlatego teraz mówi się o tym, że krajom członkowskim uda się uzgodnić budżet najwcześniej na wiosnę. – Propozycja jest już na stole. Nowa Komisja Europejska nie może po prostu powiedzieć: „Mamy nowe priorytety” i zacząć wszystko od początku. Myślę, że Ursula von der Leyen, która pokieruje KE od listopada, rozumie, że ten pociąg opuścił już stację – podkreśla nasz rozmówca z Berlina.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie