statystyki

Kto ma zapłacić za odejście od węgla? Bruksela szuka pieniędzy

autor: Magdalena Cedro17.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.09.2019, 07:35
węgiel kamienny -surowce

Aby zdobyć pieniądze, trzeba będzie zapewne podnieść składkiźródło: ShutterStock

W Brukseli trwa poszukiwanie pieniędzy na zieloną transformację. Mają one pochodzić m.in. z polityki spójności

Kiedy na szczycie w czerwcu Polska wraz z trzema innymi krajami naszego regionu powiedziała „nie” osiągnięciu neutralności klimatycznej w połowie wieku, premier Mateusz Morawiecki pytał, kto ma zapłacić za zaciskanie pasa w sprawach ochrony klimatu. Polski rząd mówił o powołaniu specjalnego funduszu transformacji energetycznej, z którego pieniądze miałyby rekompensować m.in. odejście od węgla w regionach od niego zależnych.

Nie wszyscy w UE są jednak do tego pomysłu przekonani. Jeden z niemieckich dyplomatów znających kulisy rozmów o unijnym budżecie mówi nam, że to wymagałoby de facto napisania od nowa projektu wieloletniego budżetu, a na to jest za późno. Wieloletnie Ramy Finansowe na kolejną siedmiolatkę po 2020 r., których projekt Komisja Europejska przedstawiła w maju zeszłego roku, powinny zostać uzgodnione do końca grudnia.

Negocjacje idą jednak opieszale, dlatego teraz mówi się o tym, że krajom członkowskim uda się uzgodnić budżet najwcześniej na wiosnę. – Propozycja jest już na stole. Nowa Komisja Europejska nie może po prostu powiedzieć: „Mamy nowe priorytety” i zacząć wszystko od początku. Myślę, że Ursula von der Leyen, która pokieruje KE od listopada, rozumie, że ten pociąg opuścił już stację – podkreśla nasz rozmówca z Berlina.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie