statystyki

Kraje Europy Środkowej uniezależnią się od rosyjskiego surowca. Gaz z Polski popłynie na Słowację

autor: Grzegorz Kowalczyk09.09.2019, 08:57; Aktualizacja: 09.09.2019, 08:57
Gaz System deklaruje, że jest również gotowy do realizacji podobnego połączenia z Ukrainą – cztery dotychczasowe nitki łączące nas ze wschodnim sąsiadem umożliwiają przesył gazu z Ukrainy do Polski, nowy projekt zakłada odwrotny kierunek.

Gaz System deklaruje, że jest również gotowy do realizacji podobnego połączenia z Ukrainą – cztery dotychczasowe nitki łączące nas ze wschodnim sąsiadem umożliwiają przesył gazu z Ukrainy do Polski, nowy projekt zakłada odwrotny kierunek.źródło: ShutterStock

Gaz System zainaugurował budowę pierwszej instalacji łączącej oba kraje. Inwestycja umożliwi przesył do państw Trójmorza norweskiego i amerykańskiego paliwa.

Nowa infrastruktura ma uniezależnić kraje Europy Środkowo-Wschodniej od rosyjskiego surowca, a w razie kryzysu energetycznego zapewnić jego swobodną wymianę w ramach mechanizmu solidarnościowego. To pierwsza inwestycja, dzięki której gaz z Polski będzie mógł być transportowany na południe Europy.

Interkonektor pozwoli na przesył w obie strony. Przepustowość wynosząca 5 mld m sześc. rocznie w stronę Słowacji i 6 mld m sześc. w kierunku Polski w pełni zaspokaja potrzeby naszego południowego sąsiada i pozwala na handel naddatkiem z Węgrami, Rumunią, a nawet Chorwacją. – Jeśli będzie potrzeba rynkowa, będziemy w stanie szybko podwoić możliwości przesyłowe – mówił Tomasz Stępień, prezes Gaz Systemu, podczas konferencji w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Jak przyznał, spółka prowadzi już na ten temat rozmowy z partnerami zagranicznymi.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie