statystyki

Elektrownia Ostrołęka pod lupą NIK i UOKiK

autor: Karolina Baca-Pogorzelska16.04.2019, 07:57; Aktualizacja: 16.04.2019, 08:38
Dotarliśmy do dokumentów, w tym umów między inwestorem a wykonawcą bloku węglowego o mocy 1000 MW w elektrowni Ostrołęka.

Dotarliśmy do dokumentów, w tym umów między inwestorem a wykonawcą bloku węglowego o mocy 1000 MW w elektrowni Ostrołęka.źródło: Materiały Prasowe

Brak środków na realizację siłowni nie spowoduje zerwania kontraktu.

Dotarliśmy do dokumentów, w tym umów między inwestorem a wykonawcą bloku węglowego o mocy 1000 MW w elektrowni Ostrołęka. Wynika z nich, że jeszcze przed podpisaniem umowy z generalnym wykonawcą, którym jest GE Power, na inwestycję wydano już 0,5 mld zł, a po jej podpisaniu drugie tyle, czyli 10 proc. wartości umowy netto. Te pieniądze zgodnie z kontraktem jako zaliczka trafiły do wykonawcy.

Na co poszła reszta? Tylko w ubiegłym roku 1,5 mln zł pochłonęły wynagrodzenia zarządu Elektrowni Ostrołęka sp. z o.o., która odpowiada za budowę bloku C (w 2017 r. było to 1,3 mln zł, a rok wcześniej 0,62 mln zł), ok. 0,5 mln rocznie kosztowała dotychczas ochrona obiektu. Do połowy ubiegłego roku w dokumentach znajdziemy także 1,59 mln zł na doradztwo merytoryczne, 1,1 mln zł na doradztwo bankowe, 1,5 mln zł widnieje przy pozycji „inżynier kontraktu”, a 0,23 mln zł w pozycji „odkupienie praw autorskich”. Szczegółów spółka nie podała nawet firmie wykonującej raport z due diligence (analiza przedsiębiorstwa, która, jak wynika z dokumentów, nie mogła się nawet odbyć w siedzibie spółki). „Do dnia zakończenia niniejszego raportu nie zostały udostępnione wszystkie informacje określone ogólnym zapotrzebowaniem informacyjnym oraz dodatkowymi zapytaniami” – czytamy w dokumencie z listopada ub.r.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie