statystyki

Elektrownia Ostrołęka pod lupą NIK i UOKiK

autor: Karolina Baca-Pogorzelska16.04.2019, 07:57; Aktualizacja: 16.04.2019, 08:38
Dotarliśmy do dokumentów, w tym umów między inwestorem a wykonawcą bloku węglowego o mocy 1000 MW w elektrowni Ostrołęka.

Dotarliśmy do dokumentów, w tym umów między inwestorem a wykonawcą bloku węglowego o mocy 1000 MW w elektrowni Ostrołęka.źródło: Materiały Prasowe

Brak środków na realizację siłowni nie spowoduje zerwania kontraktu.

Dotarliśmy do dokumentów, w tym umów między inwestorem a wykonawcą bloku węglowego o mocy 1000 MW w elektrowni Ostrołęka. Wynika z nich, że jeszcze przed podpisaniem umowy z generalnym wykonawcą, którym jest GE Power, na inwestycję wydano już 0,5 mld zł, a po jej podpisaniu drugie tyle, czyli 10 proc. wartości umowy netto. Te pieniądze zgodnie z kontraktem jako zaliczka trafiły do wykonawcy.

Na co poszła reszta? Tylko w ubiegłym roku 1,5 mln zł pochłonęły wynagrodzenia zarządu Elektrowni Ostrołęka sp. z o.o., która odpowiada za budowę bloku C (w 2017 r. było to 1,3 mln zł, a rok wcześniej 0,62 mln zł), ok. 0,5 mln rocznie kosztowała dotychczas ochrona obiektu. Do połowy ubiegłego roku w dokumentach znajdziemy także 1,59 mln zł na doradztwo merytoryczne, 1,1 mln zł na doradztwo bankowe, 1,5 mln zł widnieje przy pozycji „inżynier kontraktu”, a 0,23 mln zł w pozycji „odkupienie praw autorskich”. Szczegółów spółka nie podała nawet firmie wykonującej raport z due diligence (analiza przedsiębiorstwa, która, jak wynika z dokumentów, nie mogła się nawet odbyć w siedzibie spółki). „Do dnia zakończenia niniejszego raportu nie zostały udostępnione wszystkie informacje określone ogólnym zapotrzebowaniem informacyjnym oraz dodatkowymi zapytaniami” – czytamy w dokumencie z listopada ub.r.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie