statystyki

Bardzo, bardzo długie pożegnanie z węglem

autor: Jakub Kapiszewski14.08.2018, 07:31; Aktualizacja: 14.08.2018, 07:54
węgiel kamienny -surowce

Z perspektywy Starego Kontynentu mogłoby się wydawać, że węgiel jest skończony.źródło: ShutterStock

Choć nie cieszy się on najlepszą opinią, to przez najbliższe dekady jego rola w produkcji energii na całym świecie wciąż będzie ogromna.

Z perspektywy Starego Kontynentu mogłoby się wydawać, że węgiel jest skończony. Belgowie pożegnali się z tym surowcem w 2016 r. wraz z zamknięciem ostatniej opalanej nim elektrowni w Langerlo. Francuzi chcą skończyć z czarnym paliwem do 2021 r., Brytyjczycy – do 2025 r., a Holendrzy – do 2030 r. W Niemczech, gdzie wciąż stanowi on ważne źródło energii (w ub.r. odpowiadał za 39,3 proc. wyprodukowanej elektryczności), proces ten może potrwać nawet do 2050 r.

Elektryfikacja Indii

Z perspektywy globalnej wygląda to jednak nieco inaczej. Według corocznego raportu energetycznego firmy BP, w ubiegłym roku – po raz pierwszy od 2013 r. – zużycie węgla na świecie wzrosło. Skok co prawda nie był duży, bo chodziło raptem o 1 proc., ale przypomina on, że odwrót od węgla nie nastąpi szybko. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę trendy gospodarcze i demograficzne na świecie.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Z tego punktu widzenia najważniejszy jest rozwój wydarzeń w Indiach. Siódma (a trzecia po Chinach i USA, jeśli chodzi o potrzeby energetyczne) gospodarka świata dopiero wchodzi na ścieżkę szybkiej modernizacji, na którą ponad dwie dekady temu weszły Chiny. Wzrost PKB, który w ub.r. wyniósł 6,7 proc., zdaniem MFW już w przyszłym roku może się zbliżyć do 8 proc. A wraz ze wzrostem gospodarczym zwiększa się zapotrzebowanie na energię.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Węgiel to Paliwo Biedoty(2018-08-14 08:37) Zgłoś naruszenie 105

    Tylko w biednych krajach palą Węglem.... nawet teraz w gigantyczne upały ludzie przepalają w piecach by grzać wodę w boilerach. Nie stać ich na systemy solarne do grzania wody lub wytwarzania prądu co jest powszechne w UE. W Zimę przy bardzo drogim węglu zacznie się palenie śmieciami.

    Odpowiedz
  • Inspektor --chory kraj POmyslodawców.(2018-08-15 13:03) Zgłoś naruszenie 52

    Pamiętaj że Ci bogaci kiedys ze zdwojona siła spalali egiel a teraz chcieli by abysmy to My chronili Im srodowisko bo Oni juz maja. Podobnie jak z Imigrantami ,Oni kolonizowali i wyzyskiiwali a teraz My mamy spłacać zobowiązania.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie