statystyki

Bardzo, bardzo długie pożegnanie z węglem

autor: Jakub Kapiszewski14.08.2018, 07:31; Aktualizacja: 14.08.2018, 07:54
węgiel kamienny -surowce

Z perspektywy Starego Kontynentu mogłoby się wydawać, że węgiel jest skończony.źródło: ShutterStock

Choć nie cieszy się on najlepszą opinią, to przez najbliższe dekady jego rola w produkcji energii na całym świecie wciąż będzie ogromna.

Z perspektywy Starego Kontynentu mogłoby się wydawać, że węgiel jest skończony. Belgowie pożegnali się z tym surowcem w 2016 r. wraz z zamknięciem ostatniej opalanej nim elektrowni w Langerlo. Francuzi chcą skończyć z czarnym paliwem do 2021 r., Brytyjczycy – do 2025 r., a Holendrzy – do 2030 r. W Niemczech, gdzie wciąż stanowi on ważne źródło energii (w ub.r. odpowiadał za 39,3 proc. wyprodukowanej elektryczności), proces ten może potrwać nawet do 2050 r.

Elektryfikacja Indii

Z perspektywy globalnej wygląda to jednak nieco inaczej. Według corocznego raportu energetycznego firmy BP, w ubiegłym roku – po raz pierwszy od 2013 r. – zużycie węgla na świecie wzrosło. Skok co prawda nie był duży, bo chodziło raptem o 1 proc., ale przypomina on, że odwrót od węgla nie nastąpi szybko. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę trendy gospodarcze i demograficzne na świecie.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Z tego punktu widzenia najważniejszy jest rozwój wydarzeń w Indiach. Siódma (a trzecia po Chinach i USA, jeśli chodzi o potrzeby energetyczne) gospodarka świata dopiero wchodzi na ścieżkę szybkiej modernizacji, na którą ponad dwie dekady temu weszły Chiny. Wzrost PKB, który w ub.r. wyniósł 6,7 proc., zdaniem MFW już w przyszłym roku może się zbliżyć do 8 proc. A wraz ze wzrostem gospodarczym zwiększa się zapotrzebowanie na energię.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Węgiel to Paliwo Biedoty(2018-08-14 08:37) Zgłoś naruszenie 105

    Tylko w biednych krajach palą Węglem.... nawet teraz w gigantyczne upały ludzie przepalają w piecach by grzać wodę w boilerach. Nie stać ich na systemy solarne do grzania wody lub wytwarzania prądu co jest powszechne w UE. W Zimę przy bardzo drogim węglu zacznie się palenie śmieciami.

    Odpowiedz
  • Inspektor --chory kraj POmyslodawców.(2018-08-15 13:03) Zgłoś naruszenie 52

    Pamiętaj że Ci bogaci kiedys ze zdwojona siła spalali egiel a teraz chcieli by abysmy to My chronili Im srodowisko bo Oni juz maja. Podobnie jak z Imigrantami ,Oni kolonizowali i wyzyskiiwali a teraz My mamy spłacać zobowiązania.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie