statystyki

Budowa elektrowni atomowej w Polsce: Decyzja rządu już w styczniu?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska14.12.2017, 07:57; Aktualizacja: 14.12.2017, 08:16
Sejmie wiceminister Piotrowski potwierdził, że jeśli decyzja rządu w sprawie realizacji programu atomowego w styczniu będzie pozytywna, to w grę wchodzi nie tylko produkcja energii elektrycznej, ale i cieplnej

Sejmie wiceminister Piotrowski potwierdził, że jeśli decyzja rządu w sprawie realizacji programu atomowego w styczniu będzie pozytywna, to w grę wchodzi nie tylko produkcja energii elektrycznej, ale i cieplnejźródło: ShutterStock

W styczniu należy się spodziewać decyzji rządu dotyczącej budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Jesteśmy już bardzo blisko powiedzenia „tak” – mówi DGP wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

Jak ustalił DGP, wczoraj odbywały się w resorcie rozmowy dotyczące przyszłości polskiej energetyki jądrowej i sposobu finansowania elektrowni, a w Sejmie posiedzenie zespołu ds. energetyki jądrowej. Obecny w parlamencie wiceminister Piotrowski zauważył, że zdanie „pozytywnie patrzymy na atom” z exposé premiera Mateusza Morawieckiego to pierwszy taki sygnał od czasu exposé Jarosława Kaczyńskiego. – Plany, które jesteśmy już praktycznie gotowi przedstawić rządowi, zmierzające do podjęcia finalnej decyzji o budowie siłowni jądrowej, znalazły wstępną aprobatę premiera, choć to nie kończy dyskusji rządu. Ale do powiedzenia „tak” atomowi już krok. To rozwiązanie dla Polski niezbędne – mówi nam Piotrowski.

Z informacji DGP wynika, że przygotowany przez resort energii model finansowania pierwszej polskiej atomówki (3000 MW ma kosztować ok. 60 mld zł) wyklucza nie tylko kontrakty różnicowe (mechanizm, gdy rząd z góry ustala cenę, jaką będzie płacił wytwórcy za prąd, a gdy jest niższa od rynkowej, dopłaca), ale i kredyty bankowe.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • Atom i Cobalt(2017-12-14 10:50) Zgłoś naruszenie 124

    Mam do was rządzący olbrzymia prośbę ..Wybudujcie sobie ta elektrownie na jakiejś wyspie albo np półwyspie Helu lub w stanie depresyjnym na Żuławach. Wszak jak wasi inzynierowie włazidupki dyrekcji coś narozrabiają i pójdzie nie tak to zalejecie ją wodą i będzie co mialo odbierać ciepło z rozgrzewającego sie reaktora. --Spec od zabezpieczeń na blokach energetycznych.

    Odpowiedz
  • geotermolog(2017-12-14 19:29) Zgłoś naruszenie 91

    Geotermalną potęgo jest Polska, więc taniej wiercić dziury w ziemi i brać stamtąd darmową energię, tak jak przykład dał nam ksiądz z Torunia o. Tadeusz Rydzyk !

    Odpowiedz
  • momek(2017-12-14 22:41) Zgłoś naruszenie 62

    to juz dawno jest passe.. po co sie pchać w coś od czego na świecie się odchodzi?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • PRAWDA(2017-12-15 22:45) Zgłoś naruszenie 20

    Nie mieliśmy elektrowni jądrowych a POprzestepcy w 2010 roku podpisali ugode z niemcami że opady z niemickich alektowni jadrowych bendą składowane w Polsce ,nie wiadomo ile setek ton tego śmiercionośnego syfu wwieziono do Polski

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-12-16 16:53) Zgłoś naruszenie 10

    Komu się teraz opłacamy ? I czyje syfy , razem z naszymi , będziemy dołować w polskiej ziemi ? A kto będzie zgarniał kasę z rachunków ?

    Odpowiedz
  • Waclaw ADAMSKI(2018-05-14 19:48) Zgłoś naruszenie 10

    Czy minister energii pan Krzysztof TCHORZEWSKI i inni decydenci w tej branzy slyszeli o prof. Mariuszu JEDRYSKU-ORION, prof. dr.hab. Henryku KOZLOWSKIM ,panu Krzysztofie TYLK0 i wielu innych ,oraz o wielu konferencjach na temat POLSKICH ZASOBOW GEOLOGICZNYCH . Radze zapoznac się z tymi BARDZO CIEKAWYMI ZAGADNIENIEMI—UDOKUMENTOWANYMI NASZYMI POLSKIMI BOGACTWAMI GEOLOGICZNYMI również GEOTERMALNYMI. Dlaczego nie robimy tego co tansze i na co nas stac? DLACZEGO NIE MA ZADNEGO PLANU ROZWOJU POLSKI W TYM KIERUNKU a lansuje się pomysly bardzo kosztownych i niebezpiecznych atomowek z których wychodzi już wiele panstw? Podejrzewam ,ze brakuje wiedzy decydentom o naszych mozliwosciach chocby zgazowywania wegla ,albo w gre wchodza inne sprawy,MOZE ? Odpowiednie sluzby powinny sprawdzic dotychczas wydane koncesje i co można uniewaznic. OBUDZ SIE POLSKO!!! RATUJMY DLA NAS NASZE BOGACTWA!!!!! Waclaw ADAMSKI

    Odpowiedz