Tylko do wtorku można składać wnioski o wypłatę szkolnej wyprawki w wysokości 300 zł w ramach programu "Dobry Start" - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tym roku wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną.

Świadczenie z programu "Dobry Start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami - czytamy w komunikacie przekazanym w poniedziałek PAP.

Jego autorzy przypomnieli, że wnioski o wypłatę świadczenia można składać od 1 lipca do 30 listopada. "W tym roku wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia" - zaznaczyli.

Według danych ZUS w ramach programu "Dobry Start" wypłacono już blisko 1,3 mld zł na 4,3 mln dzieci.

"Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od samego początku bardzo sprawnie obsługuje to nowe zadanie. Zainteresowanie rządowym programem +Dobry start+ jest bardzo duże. Przyjmowanie i obsługa wniosków od samego początku działa bez zakłóceń" - podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

"Zdecydowana większość wniosków została obsłużonych przez automat. Pozwoliło to na odciążenie pracowników. Większość osób złożyła już wniosek" – dodała.

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu "Dobry Start" (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu). Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Świadczenie z programu jest wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.