Niedługo miną święta Bożego Narodzenia, później będziemy świętować nadejście kolejnego roku. Wielu z nas już teraz zastanawia się, co zrobić z żywą choinką po świętach? Czy posadzić ją w ogrodzie? Wyrzucić do pojemnika z bioodpadami?

Większość z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki w domu. Niektórzy wybierają sztuczną, niektórzy żywe drzewko. Małe, średnie, duże – wybór zwykle jest naprawdę spory. Jednak kiedy minie okres okołoświąteczny, choinka w mieszkaniu będzie już zbędna.

Czy można wyrzucić choinkę do śmietnika?

Przede wszystkim, jeśli chcemy pozbyć się choinki w ten sposób, nie należy w całości wyrzucać jej do kontenera ze śmieciami.W pojemniku na bioodpady możemy umieścić drzewko bez podstawki lub doniczki z ziemią. Choinkę należy wcześniej pociąć na mniejsze części. Drzewka nie wolno wrzucać do czarnego pojemnika (zmieszane odpady komunalne), ale można postawić je w altanie śmietnikowej bądź przed domem, w dniu wywozu odpadów zmieszanych. Oczywiście wcześniejnależy rozebrać choinkę ze wszystkich świątecznych ozdób.

Choinka w ogrodzie

Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, dla świątecznej choinki pojawia się kolejna opcja. Co prawda do gruntu możemy posadzić ją dopiero wiosną, ale jej aklimatyzację należy rozpocząć tuż po Bożym Narodzeniu. Drzewko z donicą należy przenieść do ogrodu, wiosną przesadzić do większego pojemnika ze świeżą ziemią i zakopać je w gruncie. Nie należy jednak permanentnie trzymać choinki na zewnątrz, gdy temperatura jest zbyt niska. Wtedy można umieścić ją w pomieszczeniu przejściowym (np. piwnica, szopa, garaż).

Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze operacja posadzenia choinki w ogrodzie się powiedzie. Jeśli drzewko ma rozwinięty system korzeniowy, szanse wyraźnie wzrastają. Jeśli choinka od początku była hodowana jako drzewko na święta, to najpewniej ma mocno przycięte korzenie. W takim przypadku posadzenie iglaka w ogrodzie może być utrudnione.

Choinka po świętach. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska radzi