Do marca 2023 r. jest planowane ukończenie prac nad zintegrowanym planem zarządzania Puszczą Białowieską jako obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak dodano, w tej sprawie została podpisana odpowiednia umowa.

"Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisali umowę dotyczącą prac nad zintegrowanym planem zarządzania Puszczą Białowieską jako obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO" - podał w środę resort w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Jak dodano, "to priorytetowy projekt w zakresie realizacji polityki klimatycznej i środowiskowej naszego kraju".

"To był długi, ale bardzo istotny z punktu widzenia tego projektu proces przygotowawczy. Do marca 2023 roku zakładamy ukończenie prac nad zintegrowanym planem. Równolegle prowadzone są prace związane z Planami Urządzania Lasu dla trzech nadleśnictw Puszczy Białowieskiej" - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Jak przekazało MKiŚ, dokument ten określi sposoby zarządzania cennego obszaru przyrodniczego, jakim jest Puszcza Białowieska. "To zapewnienie właściwej ochrony, konserwacji, wykorzystania i prezentacji obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Projekt skierowany jest do społeczeństwa na terenie całego kraju" - przekazało ministerstwo.