25 lipca rusza nabór wniosków na realizację inwestycji w obszarze oświaty i wychowania dla szkół niesamorządowych oraz dla organizacji pozarządowych. Środki na ten cel w 2022 r. to 160 mln zł - poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN na konferencji prasowej zapowiedział 160 mln zł na inwestycje w obszarze edukacji. "Jeszcze w tym tygodniu podpiszę rozporządzenie, które skieruje kolejne bardzo duże środki do organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją. Będziemy mieli program, który będzie nakierowany na inwestycje w obszarze edukacyjnym" - powiedział Czarnek.

Zaznaczył, że organy samorządowe w ostatnich kilku miesiącach pozyskały ponad 5 mld zł z Polskiego Ładu na rozwój infrastruktury edukacyjnej.

"Od tych środków odcięte były szkoły niesamorządowe, a przecież setki tysięcy polskich dzieci chodzi do szkół prowadzonych również przez organy niesamorządowe. Są to rozmaite stowarzyszenia, które niekiedy uratowały szkoły przed likwidacją i funkcjonują od dłuższego czasu już na rynku. Są to organy kościelne, fundacje, stowarzyszenia" - wskazał szef MEiN.

Jak dodał, podmioty te nie miały dotychczas wystarczających możliwości finansowania infrastruktury edukacyjnej. "Dlatego stworzyliśmy projekt za 100 mln zł. To projekt inwestycyjny dla tych właśnie szkół prowadzonych przez organy niesamorządowe" - poinformował Czarnek.

Jak dodał, 60 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje edukacyjne dla organizacji pozarządowych działających w obszarze edukacji. "Łącznie to 160 mln zł. W poniedziałek rusza nabór wniosków na te środki" - zapowiedział minister.

Ponadto szef resortu przypomniał, że do 31 lipca trwa nabór wniosków w Programie Wsparcia Edukacji, który jest skierowany do organizacji pozarządowych oraz osób prawnych prowadzących działalność statutową w obszarze oświaty i wychowania.

Program składa się z trzech modułów.

Moduł pierwszy "Innowacyjna edukacja" to projekty nakierowane na budowanie postaw przedsiębiorczości, kreatywności oraz umiejętności informacyjno- komunikacyjnych.

Moduł drugi "Edukacja patriotyczna" obejmuje odkrywanie, dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy z zakresu historii Polski, tradycji narodowych, pielęgnowania polskości, rozwój świadomości narodowej i obywatelskiej.

Moduł trzeci "Edukacja poprzez sport" to projekty nakierowane na popularyzację i upowszechnianie idei edukacji poprzez sport, promocję aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

Minister edukacji przekazał, że na projekty zostanie przeznaczonych 10 mln zł. Podkreślił, że zainteresowanie programem jest bardzo duże. "Już 800 organizacji zgłosiło wnioski. Liczymy na kolejne. Nabór trwa" - dodał.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Danuta Starzyńska-Rosiecka