Od 1 kwietnia rodzice będą mogli składać wnioski o dofinansowanie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna - przypomina minister rodziny Marlena Maląg. Wsparcie dotyczy rodziców tych dzieci, które nie kwalifikują się do rodzinnego kapitału opiekuńczego.

1 stycznia wszedł w życie rodzinny kapitał opiekuńczy – nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi. To do 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia wypłacane w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez 2 lata. Rodzic sam decyduje, która opcja jest dla niego najlepsza.

"Właśnie z myślą o rodzicach najmłodszych dzieci uruchomiliśmy 1 stycznia br. rodzinny kapitał opiekuńczy, a już 1 kwietnia wejdzie w życie nowe rozwiązanie dla tych, których dzieci nie spełniły np. kryterium wieku albo są pierwsze czy jedyne w rodzinie, i nie kwalifikują się do kapitału. To dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna" - podkreśliła minister rodziny.

Wskazała, że dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko – nie więcej, niż rodzic płaci za pobyt dziecka w instytucji. "Przykładowo, jeżeli miesięczna opłata za żłobek to 350 zł, to dofinansowanie również wyniesie 350 zł. Jeżeli rodzic płaci 700 zł, to dofinansowanie wyniesie 400 zł. Chodzi o to, by rodzice finalnie płacili mniej. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio instytucji opieki, nie rodzicom" - wyjaśniła Maląg.

Przypomniała, że aby otrzymać dofinansowanie, rodzic lub opiekun będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek.

"Tak jak w przypadku programów Rodzina 500 plus, Dobry start czy rodzinnego kapitału opiekuńczego – wniosek będzie można złożyć wyłącznie przez Internet za pośrednictwem portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub bankowości elektronicznej. Nabór wniosków o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna rozpocznie się 1 kwietnia" - zaznaczyła szefowa MRiPS.

Przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków będzie zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec