Nawet 40 dodatkowych miejsc dla studentów przygotował Uniwersytet Śląski. W związku z napiętą sytuacją polityczną na Białorusi UŚ postanowił ułatwić młodym ludziom rozpoczęcie nauki w Polsce.
– Otwieramy możliwości dodatkowej i wydłużonej rekrutacji dla obywateli Białorusi. Będziemy wspierać również naszych aktualnych białoruskich studentów, proponując zarówno pomoc w zakresie nauki języka polskiego, wparcie psychologiczne, jak i możliwość rozwoju zawodowego – deklarują władze uczelni.
Co to dokładnie oznacza? Kandydatom na studia z Białorusi uniwersytet oferuje dodatkowe 40 miejsc od tego roku akademickiego. Specjalnie dla nich wydłużony zostanie też termin naboru – do 30 października 2020 r. oraz możliwość uzupełnienia dokumentów związanych z podjęciem studiów do 31 listopada. Będą mogli też liczyć na elastyczne warunki terminu rozpoczęcia kształcenia i osobistego udziału w zajęciach.
Na kwestiach związanych z nauką się jednak nie kończy. Uczelnia zapewnia też możliwość bezpłatnego zakwaterowania w akademikach Uniwersytetu Śląskiego przez pierwszy miesiąc, a w przypadku bardzo trudnej sytuacji materialnej studenta – przez 4–8 miesięcy (na jego pisemną prośbę).
Do ich dyspozycji będą też opiekunowie, czyli polscy i zagraniczni studenci, którzy pomogą im w rozpoczęciu studiów i życiu w Polsce.
Z kolei obecnym studentom z Białorusi uczelnia proponuje bezpłatne zajęcia z języka polskiego, możliwość darmowego zakwaterowania w akademiach Uniwersytetu Śląskiego dla tych, którzy zaliczą I semestr z najlepszymi wynikami, a także wsparcie psychologiczne oraz poradnictwo zawodowe i prawne.
Będą mogli liczyć też na pomoc w rozwoju indywidualnym, o którą ma zadbać Biuro Karier.
Uniwersytet informuje, że wszystkie wnioski będą rozpatrywane indywidualnie.