Jeżeli dziecko idzie do przedszkola, dobrze byłoby wstrzymać komunikację z dziadkami - ocenił w środę Główny Inspektor Sanitarny MSWiA Marek Posobkiewicz. Dodał, że takie dziecko może stanowić dla seniorów zagrożenie.

Marek Posobkiewicz był w środę gościem radia RFM FM, gdzie został zapytany, czy starsze osoby, które wcześniej odprowadzały dzieci do przedszkola powinny to nadal robić. "Samo dziecko na niebezpieczeństwo nie będzie narażone. Prawie wszystkie dzieci przejdą tę chorobę bardzo łagodnie. Nawet rodzice nie zauważą, że dziecko zostało zakażone. Ale takie dziecko może stanowić zagrożenie dla dziadków" - wyjaśnił.

"Jeżeli dziecko idzie do przedszkola, dobrze byłoby - jeżeli to jest możliwe - wstrzymać komunikację z dziadkami, szczególnie jeżeli ci seniorzy mają choroby przewlekłe układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, niewydolność nerek, cukrzycę bądź wszystkie inne choroby, które przebiegają z obniżeniem odporności" - dodał.

Główny Inspektor Sanitarny MSWiA mówił też o tym, że okres powrotu dzieci do przedszkoli można wykorzystać na ich edukację. "Przekazanie im na wstępnie młodego życia podstaw higieny i podstaw bezpieczeństwa może być zakodowane na ich całe życie. To może być duża wartość dodana" - tłumaczył.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że w drugiej fazie odmrażania gospodarki, od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Wskazał, że decyzja w tej kwestii każdorazowo zależeć będzie od organów prowadzących.