Nauczyciele nie uzyskali w strajku nic więcej, niż wynegocjowała oświatowa "Solidarność" – powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Według niego zalecany nauczycielom przez ZNP strajk włoski uderzy głównie w uczniów.
Reklama

"Nauczyciele w ciągu tych trzech tygodni, poza tym, że zostały wzbudzone olbrzymie emocje, nie osiągnęli nic więcej ponad to, co uzyskała +Solidarność+" – powiedział Dworczyk w niedzielę w TVP Info.

Odnosząc się do rekomendowanego przez ZNP strajku włoskiego – po zawieszonym pod koniec kwietnia strajku nauczycieli - szef kancelarii premiera powiedział, że "podziela opinię szeregu nauczycieli", iż ta forma protestu uderzy przede wszystkim w uczniów.

"Widać, że pan Broniarz (szef ZNP, Sławomir Broniarz - PAP) robi się coraz bardziej nerwowy, kurs na konfrontację z rządem, z władzami, niechęć do dialogu, doprowadziła do tego, co się wydarzyło" – powiedział.

Przekonywał, że strajk uderzył w uczniów, a "dzięki determinacji rządu udało się przeprowadzić wszystkie egzaminy, zarówno gimnazjalne, ósmoklasistów, jak i maturalne", a po uchwaleniu tzw. ustawy maturalnej wszyscy maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości.

"Możemy wymyślać teraz mniej lub bardziej dotkliwe formy protestu, ale jeśli mamy wypracować jakiś konsensus, to potrzebny jest dialog" – powiedział szef KPRM.

Za niezrozumiałą uznał niechęć ZNP i FZZ do udziału w okrągłym stole nad sprawami oświaty. Zapewnił, że zaproszenie dla wszystkich central związkowych "jest permanentne". "Zapraszamy wszystkich. Tylko w dyskusji możemy wypracować rozwiązanie, które będzie do zaakceptowania przez wszystkich" - powiedział. "Mam nadzieję, że 10 maja spotkamy się wspólnie" – dodał. Na ten dzień jest planowana kolejna tura rozmów plenarnych okrągłego stołu edukacyjnego.

W czwartek prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował, że związek podtrzymuje decyzję, by nie brać udziału w tych spotkaniach. Rzeczniczki PiS Beata Mazurek i rządu Joanna Kopcińska zapewniały ostatnio, że zaproszenie dla związków, w tym dla ZNP, do okrągłego stołu, jest wciąż aktualne.

29 kwietnia ZNP zarekomendował strajk włoski – zalecił nauczycielom, by pracowali tylko tyle, ile przewidują przepisy prawa oświatowego, prowadzili wyłącznie zajęcia dydaktyczne, a odwołali zajęcia dodatkowe. "Zawieszamy strajk, ale nie protest! Trwa spór zbiorowy!" – napisał na Facebooku prezes związku.