statystyki

Protest nauczycieli: Piotr Duda pomoże czy podstawi nogę rządowi?

autor: Grzegorz Osiecki08.04.2019, 07:17; Aktualizacja: 08.04.2019, 07:26
Piotr Duda, lider Solidarności

Piotr Duda, lider Solidarnościźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

W trakcie protestu nauczycieli rozkręca się także akcja protestacyjna Solidarności. W tym tygodniu działacze mają podjąć decyzję o sposobach wyrażenia swojego niezadowolenia.

Czarny scenariusz dla rządu to wizja nie tylko nauczycielskiego strajku, lecz także wielotysięcznych manifestacji w kampanii wyborczej. – Mam nadzieję, że to bardziej próba uwiarygodnienia się Piotra Dudy niż pójścia na konfrontację. Gdyby taki nóż w plecy został nam wbity i to miało wywrócić rząd, to za rok ci sami związkowcy z łezką w oku wspominaliby, jak dobrze się z nami rozmawiało – mówi osoba z rządu.

Ponadto akcja związku może pomóc w tłumaczeniu np. nauczycielom, że rządowe postulaty doszły do ściany. Solidarność odpowiedziała na piątkę Kaczyńskiego żądaniem piątki Dudy. To postulaty podwyżek płac w sferze budżetowej, wprowadzenie stażu jako kryterium uprawniającego do emerytury bez względu na wiek, odmrożenia wskaźnika naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, rozwiązań dla przemysłu energochłonnego oraz niewliczania do minimalnego wynagrodzenia dodatku za wysługę lat.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • ciekawe(2019-04-08 08:21) Zgłoś naruszenie 175

    To musiały być twarde rozmowy między Beatą Szydło a Ryszardem Proksą radnym PIS. Jak się zejdzie PiS z PiSem, to można wynegocjować np. dobre miejsce na liście do Rady Powiaty, zamiast podwyżek.

    Odpowiedz
  • szambo(2019-04-08 08:09) Zgłoś naruszenie 145

    to smetna wazelina pisowska razem z kacperkiem a ten proksa to dopiero dzaban niby wyksztalceni ale gdzie ten rozum maja

    Odpowiedz
  • Ben(2019-04-08 14:00) Zgłoś naruszenie 105

    Spodziewam się masowych rezygnacji w "Srolidarność oświaty" Proksa zdrajca nauczycieli.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-04-08 19:34) Zgłoś naruszenie 100

    Drogi Kolego ,Przewodniczący, jesteśmy oburzeni informacją ( o ile jest prawdziwa) ukazaną w "Super Expressie" powołująca się na słowa Kolegi Śniadka..:...Wcześniejsza emerytura za długi staż pracy?...Super Express" pyta, co na to PiS.: "W tej chwili mamy inne społeczne pomysły, które są ważniejsze. Są jednak argumenty przemawiające za tym rozwiązaniem i nie wykluczam, że za jakiś czas wrócimy od niego" - mówi poseł PiS Janusz Śniadek." -- ….....Oto jest dowód na to jak bardzo poglądy ludzi zależą od typu stołka na którym aktualnie siedzą.. Pan Śniadek b. przewodniczący Solidarności obecnie poseł partii "Sprawiedliwych" w ramach priorytetów teraz zapewne chce czekać aż ten spracowany od wczesnej młodości robotniczy "gmin" ,spracowany często także w święta ,w nadgodzinach " kiedyś w najPOdlejszych warunkach pracy (np..przy rtęci ,prom Izotopowym ,wysokich ciśnieniach i temp,nieb napięciach ,pyle wybuch i truj ,kwasach, wysok hałasie... ,Ich kiedyś istniejący wyż demograficzny ówczesnej młodzieży, minie, wymrze przed emeryturą lub dopracuje tej normalnej aby zaraz "odejść "w zaświaty i wówczas gdy Oni posłowie w PiSie się dopiero ponownie umocnią jako Sprawiedliwi dla garstki pozostałych dożywających po kilku latach ogłoszą propagandowo na cały świat "Tak jesteśmy Sprawiedliwi, otóż przywracamy należny tym spracowanym ludkom wiek emerytalny 40 lat pracy . Im się to słusznie należy, my tym pozostałym przy życiu 1000 frajerom naprawimy krzywdę historii dotrzymując naszego starego Solidarnościowego postulatu. Macie ,bierzcie i odchodźcie! Niech żyje Solidarność a ja lecę po kasę i cieszę się, że to moje wnuki 500+ a nie Oni "gmin" jako emerytury do tej pory ją biorą . --I oto w tym wszystkim chodzi. I widzisz kolego przewodniczący ,może się obruszysz na te powyższe słowa ale tak to z wynika. Spełnicie ten postulat teraz albo faktycznie udowodnicie że goniliście króliczka aby go nie zlapać" bo spelnicie ale faktycznie dopiero wówczas jak większość z Tych spracowanych ludzi wymrze gdyż wiesz „czasu nie zatrzymasz

    Odpowiedz
  • 43 lata pracy(2019-04-08 12:43) Zgłoś naruszenie 102

    Kapitał odłożony w Zus przez ludzi którzy przepracowali ponad 40 lat jest dla rządu pis-u zbyt cenny, żeby go oddać w postaci emerytur. Bo niby z czego zapłacą 500+ i emerytury 4+. My długo pracujący, jesteśmy już skreśleni. Mamy tylko pracować, a owoce naszej pracy zbiorą beneficjenci powyżej.

    Odpowiedz
  • Robotnik(2019-04-08 19:18) Zgłoś naruszenie 97

    ........................Dzisiaj w pracy rozmawialiśmy w trakcie przerwy śniadaniowej o strajku nauczycieli. Grupa była naprawde wielka i reprezentatywna.Wszyscy pracownicy a było Ich dużo i starych i młodych byli zgodni , a żaden nie miał innego zdania., "Najpierw zmusić Ich do pracy przez 42h tygodniowo jak my pracujemy ,często z sobotami i świętami na wszystkich zmianach -płacić nadgodziny jeżeli je wykonują-, to nie muszą być lekcje, niech dyktanda też sprawdzają w szkołach ,Obecnośc na podstawie listy lista obecności wejść i wyjść a potem można rozmawiać o Ich godnych placach. Konferencje sympozja ,szkolenia i uprawnienia tak jak u nas. Nic gorzej ,nic lepiej art 155 KP ze znaczkiem3.., Nauczyciele maja szacunek ale są zbyt rozpuszczeni.

    Odpowiedz
  • pol(2019-04-09 08:45) Zgłoś naruszenie 53

    Rząd celowo obniżył poziom szkół bo ciemnym ludem lepiej się rządzi//////

    Odpowiedz
  • Kokosy prywatnej oswiaty(2019-04-09 07:25) Zgłoś naruszenie 40

    Rządy celowo obniżały poziom szkół i zarobków nauczycieli, żeby dorabiali się na dotacjach wszyscy kolesie, którzy pozakładali szkoły niepubliczne. Systemowa zmiana dotyczaca oświaty powinna polegać na wzmocnieniu oświaty państwowej.

    Odpowiedz
  • Kokosy prywatnej oswiaty(2019-04-09 07:24) Zgłoś naruszenie 10

    Rządy celowo obniżały poziom szkół i zarobków nauczycieli, żeby dorabiali się na dotacjach wszyscy kolesie, którzy pozakładali szkoły niepubliczne. A teraz wielkie zdziwienie i próba nagonki na nauczycie. Systemowa zmiana dotyczaca oświaty powinna polegać na wzmocnieniu oświaty państwowej.

    Odpowiedz