statystyki

Arabski czy niderlandzki na lekcjach już nie dziwią. Jakich języków uczą się dzieci w publicznych szkołach?

autor: Anna Wittenberg, Patrycja Otto23.05.2018, 07:28; Aktualizacja: 23.05.2018, 07:41
Coraz bardziej popularne wśród młodzieży są także chiński i japoński

Coraz bardziej popularne wśród młodzieży są także chiński i japońskiźródło: ShutterStock

Język angielski nie ma oczywiście konkurencji. Jeśli nie liczyć przedszkoli (gdzie dzieci także często mają z nim do czynienia), w publicznych szkołach uczy się go 4,5 mln młodych ludzi. Niemieckiego znacznie mniej – ponad 1,5 mln.

– Angielski to obecnie narzędzie. Rodzice i dzieci to rozumieją, dlatego oczekują od szkół, że będą go uczyć. Podobnie jest z językiem niemieckim, najbardziej popularnym na ścianie zachodniej – wyjaśnia dr Marcin Smolik, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jak dodaje Małgorzata Jędroch, dyrektor IV Liceum im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim, dzieci wybierają przedmioty, które najbardziej się im przydadzą na dalszych etapach kształcenia. A absolwenci liceów najczęściej idą na prawo, medycynę lub ekonomię.

Języki maturalne

Angielski i niemiecki odsadziły w polskich szkołach inne języki o wiele długości. Kolejny jest rosyjski, którego uczy się 168 tys. dzieci, hiszpański – 112 tys., francuski – 104 tys. Włoski ćwiczy 21,6 tys. młodych. Ich popularność nie dziwi, ponieważ tych sześć języków można zdawać jako obowiązkowe przedmioty na maturze.

– Aby język pojawił się na egzaminach, musi zostać wpisany do rozporządzenia. Tyle technicznie. W praktyce musi być po prostu dostatecznie popularny. Kiedy wchodziła nowa matura, można było zdawać egzaminy z portugalskiego, szwedzkiego i słowackiego. Praktyka pokazała, że zdawali je pojedynczy uczniowie. Na egzaminie zostawiono sześć najpopularniejszych języków, które można zdawać do dziś – mówi dr Marcin Smolik.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane