statystyki

Arabski czy niderlandzki na lekcjach już nie dziwią. Jakich języków uczą się dzieci w publicznych szkołach?

autor: Anna Wittenberg, Patrycja Otto23.05.2018, 07:28; Aktualizacja: 23.05.2018, 07:41
Coraz bardziej popularne wśród młodzieży są także chiński i japoński

Coraz bardziej popularne wśród młodzieży są także chiński i japońskiźródło: ShutterStock

Język angielski nie ma oczywiście konkurencji. Jeśli nie liczyć przedszkoli (gdzie dzieci także często mają z nim do czynienia), w publicznych szkołach uczy się go 4,5 mln młodych ludzi. Niemieckiego znacznie mniej – ponad 1,5 mln.

– Angielski to obecnie narzędzie. Rodzice i dzieci to rozumieją, dlatego oczekują od szkół, że będą go uczyć. Podobnie jest z językiem niemieckim, najbardziej popularnym na ścianie zachodniej – wyjaśnia dr Marcin Smolik, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jak dodaje Małgorzata Jędroch, dyrektor IV Liceum im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim, dzieci wybierają przedmioty, które najbardziej się im przydadzą na dalszych etapach kształcenia. A absolwenci liceów najczęściej idą na prawo, medycynę lub ekonomię.

Języki maturalne

Angielski i niemiecki odsadziły w polskich szkołach inne języki o wiele długości. Kolejny jest rosyjski, którego uczy się 168 tys. dzieci, hiszpański – 112 tys., francuski – 104 tys. Włoski ćwiczy 21,6 tys. młodych. Ich popularność nie dziwi, ponieważ tych sześć języków można zdawać jako obowiązkowe przedmioty na maturze.

– Aby język pojawił się na egzaminach, musi zostać wpisany do rozporządzenia. Tyle technicznie. W praktyce musi być po prostu dostatecznie popularny. Kiedy wchodziła nowa matura, można było zdawać egzaminy z portugalskiego, szwedzkiego i słowackiego. Praktyka pokazała, że zdawali je pojedynczy uczniowie. Na egzaminie zostawiono sześć najpopularniejszych języków, które można zdawać do dziś – mówi dr Marcin Smolik.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane