Zależy nam, by rozwijały się najlepsze polskie uczelnie, ale i wszystkie pozostałe typy uczelni – zapewnił w piątek w Jarosławiu (Podkarpackie) szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym jest „przeniknięta zasadą zrównoważonego rozwoju”.

W piątek po południu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego odwiedził Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną (PWSTE) w Jarosławiu.

„Zależy nam na tym, żeby rozwijały się najlepsze polskie uczelnie - te, które są rozpoznawalne międzynarodowo: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński; ale tak samo zależy nam, żeby rozwijały się wszystkie pozostałe typy uczelni, a więc uczelnie zawodowe takie jak szkoła w Jarosławiu, czy szkoła w Przemyślu, którą dziś też odwiedziłem, żeby rozwijały się regionalne uczelnie akademickie, takie jak Uniwersytet Rzeszowski czy Politechnika Rzeszowska” – powiedział podczas briefingu wicepremier.

Reklama

Gowin ocenił, że jarosławska uczelnia „znakomicie wpisuje się w bardzo potrzebną misję uczelni zawodowych – mianowicie kształci na potrzeby rynku pracy”.

„Zarówno tego rynku lokalnego, rynku regionalnego, ale myślę, że absolwenci uczelni w Jarosławiu dzisiaj już z powodzeniem konkurują na rynku pracy z absolwentami uczelni w całej Polsce” – dodał szef resortu nauki.

Reklama

Jego zdaniem jest niezwykle ważne, aby polskie uczelnie kształciły tak, jak uczelnia w Jarosławiu, czyli „w sposób maksymalnie praktyczny”, na kierunkach poszukiwanych przez pracodawców.

Zapewnił też, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0 lub Konstytucja dla Nauki), nad którą prace dobiegają końca, będzie sprzyjała rozwojowi takich uczelni.

„Ta ustawa przeniknięta jest zasadą odpowiedzialnego, zrównoważonego rozwoju” - podkreślił Jarosław Gowin.

Projekt ustawy przychylnie ocenił też rektor PWSTE prof. Krzysztof Rejman. „Te pomysły, które są w nowej ustawie, tej konstytucji dla nauki polskiej, bardzo się przysłużą dla rozwoju naszej uczelni.(…) Stawiamy przede wszystkim na kształcenie praktyczne, na kształcenie dla naszego regionu, stawiamy na współpracę z samorządem współprace z lokalnym przemysłem. To wszystko daje nam wiele atutów” – zaznaczył rektor.

Przed wizytą w Jarosławiu szef resortu nauki gościł w Przemyślu w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej. Natomiast w jarosławskiej PWSTE wziął udział w panelu "Konstytucja dla Nauki - reforma inna niż wszystkie".