statystyki

Ranking Perspektywy 2017: Dzisiaj jeden zawód nie wystarczy

autor: Klara Klinger18.05.2017, 07:52; Aktualizacja: 18.05.2017, 08:59
studia książki

Eksperci są też zgodni, że za kształcenie nowej kadry odpowiedzialność musi wziąć także biznes.źródło: ShutterStock

Absolwenci studiów inżynierskich nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Ale sposób kształcenia trzeba modyfikować.

O wyzwaniach stojących przed uczelniami debatowano podczas prezentacji Rankingu Studiów Inżynierskich przygotowanego przez Fundację Perspektywy (pisaliśmy o nim w DGP z 17 maja 2017 r.).

Prof. Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej (zajęła drugie miejsce w rankingu jako uczelnia z największą liczbą najlepiej kształcących wydziałów), opowiadał, że 20 lat temu rektorzy przygotowywali plany, jakie kierunki trzeba rozwijać, typując zawody przyszłości. Dziś wolą do tego nie wracać. – Teraz wiadomo, że wiele przewidywań się nie sprawdziło, a wymagania i potrzeby tak szybko się obecnie zmieniają, że trudno powiedzieć, jakie specjalizacje będą potrzebne. Podstawą jest kształcenie osób z otwartą głową – podsumował prof. Słomka.

Zdolności interpersonalne i elastyczność są najbardziej potrzebne na rynku pracy – wynika z badań przeprowadzanych przez jego uczelnię wśród absolwentów i pracodawców, których zapytano o najważniejsze zalety niezbędne obok umiejętności praktycznych, w tym języków obcych oraz doświadczenia zawodowego. – Nie da się przewidzieć, jakie zawody będą przydatne – potwierdził dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. – Dlatego musimy rozwijać kreatywne i twórcze myślenie, uczyć pracy w grupie.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • mowie-jak-jest(2017-05-18 08:46) Zgłoś naruszenie 101

    bawia mnie te pismakowe bzdurki. albo mamy co pol roku zmieniac miasto pracy albo miec 10 doktoratow albo pracowac na 10 etatow albo nie wiadomo co. a rzeczywistosc i tak swoje!

    Odpowiedz
  • Mgr inż (2017-05-27 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    Ja mam dobrą pracę, szkoda że nie mogę tego samego o pensji powiedzieć

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane