środowisko

Środowisko – ogół elementów nieożywionych i ożywionych, zarówno naturalnych, jak i powstałych w wyniku działalności człowieka, występujących na określonym obszarze oraz ich wzajemne powiązania, oddziaływania i zależności.


 • CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA czyli kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa pomiędzy UE a Kanadą została wynegocjowana w sierpniu 2014 roku. Ta "starsza siostra" TTIP długo trzymana była w tajemnicy (podobnie jak kiedyś ACTA i nadal TTIP). 27 października tego roku może dojść do jej parafowania. Pod naciskiem społecznym, KE zgodziła się co prawda na proces ratyfikacji przez państwa członkowskie, ale jednocześnie postanowiła wprowadzić tę umowę od razu, bez decyzji parlamentów krajowych. Co to oznacza? Że proces ratyfikacji może ciągnąć się latami, ale postanowienia umowy będą wdrażane od razu. Polski parlament także dał zielone światło do wprowadzenia tymczasowego umowy. Dla zwolenników CET-y obniżenie stawek celnych jest wystarczającym argumentem „za”. Dla przeciwników nie, bo -przekonują- korzyści odniesie kilka dużych firm ponadnarodowych, a przeciętni obywatele stracą, tak jak to miało miejsce po wprowadzeniu umowy NAFTA (USA-Kanada-Meksyk). Przestrzegają przed negatywnymi konsekwencjami dla rynku pracy, rolnego, konsumentów i ochrony środowiska. Szczególne zagrożenie stwarza mechanizm ICS (inwestor-przeciwko-państwu), za sprawą którego korporacje mogą skarżyć rządy, jeśli uznają, że ich decyzje (suwerenne przecież) nie pozwalają na planowany zarobek firmy. To rodzi obawy o odejście od demokratycznych zasad. Tu przeczytacie obszernie o umowie CETA, a poniżej prezentujemy galerię - ściągawkę "CETA - krok po kroku". Czy jest się czego obawiać i przeciwko czemu protestować.

  czytaj więcej

 • Złoty dalej stabilny, ale ryzyko przeceny rośnie

  Złoty dalej stabilny, ale ryzyko przeceny rośnie

  W trakcie poniedziałkowej sesji notowania złotego pozostały stabilne i najprawdopodobniej do końca tygodnia nic się nie zmieni; w średnio terminowym horyzoncie spodziewamy się jednak osłabienia złotego - ocenił analityk domu maklerskiego mBanku Rafał Sadoch.

  czytaj więcej

 • Warszawa: Uczestnicy manifestacji ZNP złożyli petycję w urzędzie wojewódzkim

  Warszawa: Uczestnicy manifestacji ZNP złożyli petycję w urzędzie wojewódzkim

  Zmiany w edukacji przedstawione przez minister Annę Zalewską to powrót do systemu nieodpowiadającego współczesnemu rozwojowi cywilizacyjnemu - napisano w petycji, którą uczestnicy poniedziałkowej manifestacji ZNP przeciwko reformie oświaty złożyli w urzędzie wojewódzkim w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Holland: Polska dla Wajdy zawsze była najważniejszym tematem

  Holland: Polska dla Wajdy zawsze była najważniejszym tematem

  Polska była dla Wajdy najważniejszym tematem. Dla pokoleń polskich filmowców był i pozostanie Mistrzem - wspominała dla PAP Agnieszka Holland zmarłego w niedzielę Andrzeja Wajdę.

  czytaj więcej

 • Rząd zawłaszcza opłaty za wodę. Samorządy stracą miliony złotych

  Rząd zawłaszcza opłaty za wodę. Samorządy stracą miliony złotych

  Setki milionów stracą samorządy po wprowadzeniu nowej ustawy. Pieniądze popłyną do Wód Polskich.

  czytaj więcej

 • Gdzie się podział sędzia Dredd

  Gdzie się podział sędzia Dredd

  Szkoda, że znany kiedyś z bezkompromisowości i prawości sędzia Rafał Puchalski, po otrzymaniu delegacji do resortu sprawiedliwości, przestał grać w otwarte karty.

  czytaj więcej

 • Delegacje sędziów muszą zniknąć. To zagrożenie dla niezawisłości

  Delegacje sędziów muszą zniknąć. To zagrożenie dla niezawisłości

  Chce tego środowisko. Widzi w nich bowiem zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej. Nad zniesieniem delegacji zastanawia się również Ministerstwo Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Granicki: Start-upy potrzebują wygodnej formy prawnej [WYWIAD]

  Granicki: Start-upy potrzebują wygodnej formy prawnej [WYWIAD]

  - Artur Granicki W założeniu prosta spółka akcyjna połączy atuty spółki z o.o. oraz akcyjnej - zauważa Artur Granicki, partner w kancelarii SGP Legal Snażyk Granicki.

  czytaj więcej

 • Stodolak: CETA i podręcznik małego protekcjonisty

  Stodolak: CETA i podręcznik małego protekcjonisty

  Gdy ubrane na czarno kobiety zalały polskie miasta oburzone planami zaostrzenia prawa aborcyjnego, pojawiła się teoria, że ten okołoaborcyjny zamęt jest wyreżyserowany po to, żeby przykryć inne działania rządu. Jakie? Wprowadzenie CETA, umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską.

  czytaj więcej

 • Programy krajowe a regionalne

  Programy krajowe a regionalne

  Właściwy wybór programu, do którego chcemy aplikować, często decyduje o sukcesie lub porażce wniosku o dofinansowanie. Trzeba pamiętać, że w różnych regionach preferowane mogą być różne dziedziny.

  czytaj więcej

 • Szef KNF: Koszty wynikające z kredytów frankowych powinny ponieść banki i kredytobiorcy [WYWIAD]

  Szef KNF: Koszty wynikające z kredytów frankowych powinny ponieść banki i kredytobiorcy [WYWIAD]

  Problem kredytów frankowych dotyczy zarówno banków, jak i kredytobiorców, dlatego koszty związane z rozwiązaniem tego problemu powinny solidarnie ponieść obie strony - uważa kończący kadencję przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak.

  czytaj więcej

 • Rodzice dzieci niepełnosprawnych: Potrzebne wyższe świadczenia

  Rodzice dzieci niepełnosprawnych: Potrzebne wyższe świadczenia

  Osoby niepełnosprawne nie otrzymują wystarczającego wsparcia, a świadczenia są za niskie - przekonywali w Sejmie rodzice osób niepełnosprawnych. Zdaniem lidera ruchu Kukiz’15 Pawła Kukiza należy zastanowić się nad obywatelską emeryturą dla matek niepełnosprawnych dzieci.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej