środowisko

Środowisko – ogół elementów nieożywionych i ożywionych, zarówno naturalnych, jak i powstałych w wyniku działalności człowieka, występujących na określonym obszarze oraz ich wzajemne powiązania, oddziaływania i zależności.


 • Jak korporacje szantażują państwa wykorzystując trybunały arbitrażowe

  Jak korporacje szantażują państwa wykorzystując trybunały arbitrażowe

  Za sprawą umów TTIP i CETA dużo mówi się ostatnio o tzw. trybunałach arbitrażowych. W tych specjalnych parasądach międzynarodowa korporacja może pozwać państwo, w którym zainwestowała, jeśli uzna, że wprowadzone przez to państwo regulacje zmniejszyły jej oczekiwane zyski. Mechanizm ten znacząco uprzywilejowuje firmy międzynarodowe względem państw i firm rodzimych. Daje korporacjom wyjątkowe narzędzie, by wymuszać „odszkodowania” za suwerenne decyzje rządów podejmowane w interesie publicznym, choćby dla ochrony zdrowia obywateli. Co więcej zdarza się, że z lęku przed wielomilionowymi pozwami rządy powstrzymują się przed wprowadzeniem regulacji chroniących środowisko, prawa pracownicze czy konsumenckie.

  czytaj więcej

 • W Brazylii to wielkie koncerny dyktują warunki. Rząd nie ma na to żadnego wpływu

  W Brazylii to wielkie koncerny dyktują warunki. Rząd nie ma na to żadnego wpływu

  Rok temu, 5 listopada doszło do największej katastrofy ekologicznej w Brazylii. Pękła tama zbiornika utrzymującego odpady osadowe z kopalni rud żelaza Germano w południowo-wschodniej części kraju. Spowodowała ogromne szkody ekologiczne i społeczne, które wciąż są usuwane. Po wielu miesiącach śledztwa brazylijska prokuratura stwierdziła, że firma wiedziała o zagrożeniu i je zlekceważyła.

  czytaj więcej

 • Honduras: Za obronę przyrody i praw rdzennej ludności płacą najwyższą cenę

  Honduras: Za obronę przyrody i praw rdzennej ludności płacą najwyższą cenę

  Raport brytyjskiej organizacji Global Witness, monitorującej związki korporacji z naruszaniem praw człowieka, wykazał, że w samym 2015 roku na świecie zamordowanych zostało 185 działaczek i działaczy. To średnio więcej niż 3 osoby w tygodniu. Tysiące innych były zastraszane. Honduras ma w tym rankingu niechlubne pierwsze miejsce. Od czasu przewrotu w 2009 roku zamordowano tam co najmniej 120 aktywistów.

  czytaj więcej

 • Wycinka w Łebie to fortel prawny. Groźny dla burmistrza

  Wycinka w Łebie to fortel prawny. Groźny dla burmistrza

  Analiza : Choć lasu w Łebie nie mógł uchronić miejscowy plan zagospodarowania – bo jego rolą nie jest ochrona przyrody – to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku na czele z prokuraturą i Ministerstwem Środowiska cały czas podtrzymują stanowisko, że wycinka drzew była niezgodna z prawem. Przy czym RDOŚ dodatkowo podkreśla, że nawet jeśli teren nie był objęty gminną ochroną, to do wyrębu nie powinno dojść, bo działki znajdują się w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego, a ponadto są powiązane ze znajdującym się nieopodal obszarem Natura 2000. Okazuje się jednak, że nie ma racji ona, podobnie jak i ministerstwo. W ukaraniu winnych wycinki mogłyby pomóc tylko przepisy karne, ale zdaniem ekspertów sprawca może być poza ich zasięgiem. Obecnie trwa poszukiwanie winnego całej sytuacji, przy czym niewykluczone, że ofiarą padnie burmistrz, który powiadomił służby o wycince

  czytaj więcej

 • Samorządy znów kontra rząd. Tym razem w walce o środowiskowe fundusze

  Samorządy znów kontra rząd. Tym razem w walce o środowiskowe fundusze

  Zaognia się konflikt między samorządowcami a władzą centralną o wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (dalej: WFOŚiGW). Do planów resortu, który dąży do przejęcia nadzoru nad funduszami, w ubiegłym tygodniu krytycznie odniósł się także parlamentarny zespół ds. obrony polskiej samorządności

  czytaj więcej

 • Sąd nie powstrzyma wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Sąd nie powstrzyma wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzja o zwiększeniu wyrębu drzew w białowieskich lasach nie podlega kontroli sądowej – uznał wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Uzdrowiskowy bunt w sprawie smogu. Gminy twierdzą, że system pomiaru fałszuje wyniki

  Uzdrowiskowy bunt w sprawie smogu. Gminy twierdzą, że system pomiaru fałszuje wyniki

  Gminy twierdzą, że obecny system pomiaru jakości powietrza w Polsce fałszuje wyniki i jest dla nich krzywdzący. Domagają się też kar dla osób, które używają własnych mierników i potem straszą ludzi.

  czytaj więcej

 • Ciche walki w PiS, głośne bezkrólewie na giełdzie

  Ciche walki w PiS, głośne bezkrólewie na giełdzie

  Dziś rada nadzorcza GPW ma delegować Wojciecha Nagela do zarządu i powierzyć mu pełnienie funkcji prezesa.

  czytaj więcej

 • Jerzy Hoffman: Po człowieku zostaje to, co zrobił w życiu

  Jerzy Hoffman: Po człowieku zostaje to, co zrobił w życiu

  Jerzy Hoffman, reżyser nazywany "wielkim hetmanem polskiego kina", twórca legendarnych ekranizacji kolejnych części "Trylogii" Henryka Sienkiewicza oraz m.in. filmów "Prawo i pięść", "Znachor" i "Trędowata", obchodzi w środę 85. urodziny.

  czytaj więcej

 • Na lotniskach, dworcach, a nawet imprezach. Holendrzy głosują

  Na lotniskach, dworcach, a nawet imprezach. Holendrzy głosują

  Na lotniskach, dworcach, a nawet podczas nocnej imprezy - Holendrzy już od północy mogą oddawać głosy w wyborach parlamentarnych. Choć co do zasady lokale wyborcze były otwarte od 7.30, to w wielu miejscach umożliwiono głosowanie wcześniej.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Nie mam powodu do niepokoju, że inflacja wystrzeli do wysokich poziomów

  Morawiecki: Nie mam powodu do niepokoju, że inflacja wystrzeli do wysokich poziomów

  Nie mam powodu do niepokoju, że inflacja wystrzeli do wysokich poziomów - powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. We wtorek GUS podał, że inflacja w lutym wzrosła do 2,2 proc. z 1,7 proc.

  czytaj więcej

 • Glapiński: Jest projekt ustawy o połączeniu NBP i KNF

  Glapiński: Jest projekt ustawy o połączeniu NBP i KNF

  W Sejmie jest już projekt ustawy dotyczącej integracji NBP i KNF - powiedział w środę podczas Forum Bankowego 2017 prezes NBP Adam Glapiński. Wyrażał też nadzieje, że dzięki przygotowanym mechanizmom regulacyjnym niebawem zostanie rozwiązany problem kredytów frankowych.

  czytaj więcej

 • Szyszko: Geotermia to nasza przyszłość

  Szyszko: Geotermia to nasza przyszłość

  Geotermia to nasza przyszłość. To ogromny piec centralnego ogrzewania na głębokości 1,5-3 tys. metrów. Jest niezależna od wiatru czy słońca. Ma swoje miejsce w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – mówił w Sieradzu minister środowiska Jan Szyszko.

  czytaj więcej

 • Trzy filary, które uczynią z PAN naukową potęgę [OPINIA]

  Trzy filary, które uczynią z PAN naukową potęgę [OPINIA]

   Polska Akademia Nauk jako instytucja naukowa działająca poza strukturą wyższych uczelni i podlegająca bezpośrednio premierowi jest często postrzegana niejednoznacznie. Istnieje nie do końca sprecyzowane oczekiwanie, że PAN powinna się zreformować i otworzyć na nowe wyzwania. Przedstawiciele środowisk naukowych z uczelni z jednej strony zabiegają o przynależność do PAN, co jest traktowane jako wyróżnik prestiżu naukowego, a z drugiej często patrzą na nią z dużą dozą nieracjonalnego krytycyzmu.

  czytaj więcej

 • Trump daje armii, reszcie odbiera. USA zwiększy budżet Pentagonu?

  Trump daje armii, reszcie odbiera. USA zwiększy budżet Pentagonu?

  Biały Dom chce zwiększyć budżet Pentagonu o 54 mld dol. Donald Trump przedstawi dzisiaj częściowy projekt budżetu państwa na rok 2018, który da pewne wyobrażenie, w jaki sposób zamierza on spełnić swoje obietnice wyborcze – zwiększenia wydatków na obronność i na infrastrukturę przy jednoczesnym obniżeniu podatków.

  czytaj więcej

 • Trump zapowiada rewizję przepisów dotyczących zużycia paliwa: Ochrona środowiska hamuje wzrost gospodarczy

  Trump zapowiada rewizję przepisów dotyczących zużycia paliwa: Ochrona środowiska hamuje wzrost gospodarczy

  Prezydent Trump ogłosił w środę, że przepisy federalne dotyczące zużycia paliwa w samochodach osobowych i ciężarowych, zostaną zrewidowane w roku 2018 . Trump zamierza zmienić politykę skupiającą się na ochronie środowiska, która według niego hamowała wzrost gospodarczy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej