środowisko

Środowisko – ogół elementów nieożywionych i ożywionych, zarówno naturalnych, jak i powstałych w wyniku działalności człowieka, występujących na określonym obszarze oraz ich wzajemne powiązania, oddziaływania i zależności.


 • Zalewska: Na lekcjach historii będziemy uczyć o Smoleńsku. Ta katastrofa to fakt, do dziś niewyjaśniony

  Zalewska: Na lekcjach historii będziemy uczyć o Smoleńsku. Ta katastrofa to fakt, do dziś niewyjaśniony

  - Nauczyciele już nie chcą słuchać o tym, jak to mają 53 dni urlopu i jak to pracują po trzy godziny dziennie. Są otwarci, chętni, tylko trzeba im umożliwić działanie. Oni nawet chcą być oceniani. I będą. Co pięć lat - stwierdziła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej,  w rozmowie z Magdaleną Rigamonti. 

  czytaj więcej

 • Dyrektor warszawskiego ZOO o polityce w świecie zwierząt

  Dyrektor warszawskiego ZOO o polityce w świecie zwierząt

  Wśród nietoperzy wampirów jest tak, że jeśli jeden z nich się nie najadł, inne oddają mu część krwi, której same się wcześniej napiły. Żaden z nich nie jest wtedy do końca najedzony, ale wszystkie przeżyją. Ale może lepiej poszukajmy innego przykładu, bo jeszcze ktoś pomyśli, że porównuję polityków do krwiopijców - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, doktor nauk weterynaryjnych, ornitolog.

  czytaj więcej

 • Twórca filmu „Kamper”: Reżyseria to potężny narkotyk

  Twórca filmu „Kamper”: Reżyseria to potężny narkotyk

  WYWIAD | Reżyseria to potężny narkotyk, a ja na razie nie planuję odwyku – mówi Łukasz Grzegorzek, twórca filmu „Kamper”

  czytaj więcej

 • Kulesza: Poemat dla uczonych

  Kulesza: Poemat dla uczonych

  Pod koniec kwietnia DGP (73/2016) opublikował wywiad ze mną pt. „Polska nauka na krześle elektrycznym”, w którym opowiedziałem o ciemnej stronie akademickiego świata – byłem zaskoczony skalą pozytywnego odzewu, który wywołał, zaś redakcja zaczęła planować debatę na temat sytuacji w polskiej nauce. Równolegle nadsyłane były do mnie opisy różnych patologii oraz historie ciężkiej doli tych, którzy z różnych powodów nie znaleźli się w gronie pupilków starszych kolegów dzielących etaty i pieniądze. Cóż, jak mawiają złośliwi: Nauka polska doskonale radzi sobie z zadaniem przerabiania diamentów na węgiel.

  czytaj więcej

 • Muzyczne lato dopiero się zaczyna. Sprawdź najlepsze festiwale 2016

  Muzyczne lato dopiero się zaczyna. Sprawdź najlepsze festiwale 2016

  Opener rywalizujący z Euro 2016 już się skończył, ostatnie osoby wychodzą z woodstockowego błota, Slayer razem z Prodigy zagrali w Jarocinie. Minęło jednak tylko dwa tygodnie wakacji. Przed nami jeszcze sporo ciekawych, tych niszowych jak i bardziej komercyjnych muzycznych wydarzeń. Polskie festiwalowe lato dopiero się rozkręca. Przed nami Audioriver, OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka, Kraków Live Festival Kraków, czy Festiwal Legend Rocka. Jest tego jeszcze więcej!

  czytaj więcej

 • Elektrownie wiatrowe już tylko na podstawie planów

  Elektrownie wiatrowe już tylko na podstawie planów

  Od soboty obowiązują nowe zasady lokalizacji farm wiatrowych. To efekt wejścia w życie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 961). Akt ten wprowadził trzy kluczowe zmiany: ● obowiązek wznoszenia nowych turbin jedynie na podstawie planów miejscowych, ● minimalną odległość wiatraka od zabudowań mieszkalnych, określając ją na co najmniej 10-krotność jego całkowitej wysokości, ● zaliczenie elektrowni wiatrowych wraz z ich elementami technicznymi do budowli (co niesie ze sobą konsekwencje podatkowe).

  czytaj więcej

 • "Patentowane miernoty". Jakich absolwentów wypuszczają wydziały prawa?

  "Patentowane miernoty". Jakich absolwentów wypuszczają wydziały prawa?

  Jakich absolwentów wypuszczają wydziały prawa? Statystycznie najliczniejsze są „patentowane miernoty” będące produktem hodowli osobników sobie podobnych.

  czytaj więcej

 • Ziobro: Czynności notarialne będą nagrywane

  Ziobro: Czynności notarialne będą nagrywane

  Nowelę ustawy o notariacie, która zakłada nagrywanie czynności notarialnych, zapowiada minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że chodzi o zwalczanie lichwiarskich pożyczek, które doprowadzają wielu ludzi do tragedii, a wielu ląduje na bruku.

  czytaj więcej

 • Rząd: Będą kolejne zmiany w ustawie hazardowej

  Rząd: Będą kolejne zmiany w ustawie hazardowej

  Zmiany w ustawie hazardowej, wprowadzające m.in. możliwość organizowania gier na automatach poza kasynami, co ma jednak zostać objęte monopolem państwa, to jeden z punktów wtorkowego posiedzenia rządu.

  czytaj więcej

 • Nowoczesna chce powołania komisji śledczej ds. SKOK-ów

  Nowoczesna chce powołania komisji śledczej ds. SKOK-ów

  Klub Nowoczesnej złożył w Sejmie projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. SKOK-ów. Wniosek klub uzasadnił m.in. licznymi informacjami pochodzącymi od organów państwa - KNF, NIK, NBP - o nieprawidłowościach w działaniu systemu SKOK-ów. Klub PiS nie poprze projektu.

  czytaj więcej

 • Gminy nie chcą kolorowej rewolucji śmieciowej

  Gminy nie chcą kolorowej rewolucji śmieciowej

  Samorządy będą musiały wprowadzić zmiany w umowach zawartych z firmami, które odbierają śmieci od mieszkańców. Wprowadzenie obowiązkowej segregacji odpadów na pięć frakcji, to nie tylko zmiana kolorystki. Resort środowiska najwyraźniej o tym zapomniał – sugeruje w swoim stanowisku Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

  czytaj więcej

 • Ustawa o komornikach: Dłużnik ważniejszy od wierzyciela?

  Ustawa o komornikach: Dłużnik ważniejszy od wierzyciela?

  Zapowiedziana przez rząd nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji odbiła się szerokim echem zarówno w mediach, jak i w środowisku prawniczym. Założenia dotyczące zwiększenia nadzoru nad komornikami oraz szerszej ochrony dłużników przed nadużyciami w trakcie egzekucji nie wzbudzają wątpliwości.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej