ochrona

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ochrona. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ochrona.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA czyli kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa pomiędzy UE a Kanadą została wynegocjowana w sierpniu 2014 roku. Ta "starsza siostra" TTIP długo trzymana była w tajemnicy (podobnie jak kiedyś ACTA i nadal TTIP). 27 października tego roku może dojść do jej parafowania. Pod naciskiem społecznym, KE zgodziła się co prawda na proces ratyfikacji przez państwa członkowskie, ale jednocześnie postanowiła wprowadzić tę umowę od razu, bez decyzji parlamentów krajowych. Co to oznacza? Że proces ratyfikacji może ciągnąć się latami, ale postanowienia umowy będą wdrażane od razu. Polski parlament także dał zielone światło do wprowadzenia tymczasowego umowy. Dla zwolenników CET-y obniżenie stawek celnych jest wystarczającym argumentem „za”. Dla przeciwników nie, bo -przekonują- korzyści odniesie kilka dużych firm ponadnarodowych, a przeciętni obywatele stracą, tak jak to miało miejsce po wprowadzeniu umowy NAFTA (USA-Kanada-Meksyk). Przestrzegają przed negatywnymi konsekwencjami dla rynku pracy, rolnego, konsumentów i ochrony środowiska. Szczególne zagrożenie stwarza mechanizm ICS (inwestor-przeciwko-państwu), za sprawą którego korporacje mogą skarżyć rządy, jeśli uznają, że ich decyzje (suwerenne przecież) nie pozwalają na planowany zarobek firmy. To rodzi obawy o odejście od demokratycznych zasad. Tu przeczytacie obszernie o umowie CETA, a poniżej prezentujemy galerię - ściągawkę "CETA - krok po kroku". Czy jest się czego obawiać i przeciwko czemu protestować.

  czytaj więcej

 • Bezpieczna strona nie daje żadnej gwarancji

  Bezpieczna strona nie daje żadnej gwarancji

  Cyberprzestępcy wykorzystują mechanizmy pozwalające na prezentowanie użytkownikowi poprawnego certyfikatu i kłódki w przeglądarce na podmienionej stronie banku. Jedynym sposobem na ochronę pieniędzy jest stosowanie kilku rodzajów zabezpieczeń.

  czytaj więcej

 • Rząd zawłaszcza opłaty za wodę. Samorządy stracą miliony złotych

  Rząd zawłaszcza opłaty za wodę. Samorządy stracą miliony złotych

  Setki milionów stracą samorządy po wprowadzeniu nowej ustawy. Pieniądze popłyną do Wód Polskich.

  czytaj więcej

 • Nie ma zgody w sprawie handlu w niedziele

  Nie ma zgody w sprawie handlu w niedziele

  Pracodawcy i związkowcy są podzieleni. Część wspiera ograniczenie sprzedaży w ostatni dzień weekendu, a inni chcą zezwolić na pracę, ale za zgodą zatrudnionych i wyższą pensję.

  czytaj więcej

 • Prawo drogowe: Rząd nie opublikuje wyroku ważnego dla milionów kierowców

  Prawo drogowe: Rząd nie opublikuje wyroku ważnego dla milionów kierowców

  Dziś Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok w sprawie zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h na godzinę.

  czytaj więcej

 • ZUS zmniejsza emerytury po emeryturach. To się jednak może zmienić

  ZUS zmniejsza emerytury po emeryturach. To się jednak może zmienić

  ZUS nadal zmniejsza emerytury po emeryturach. To się jednak może zmienić. Senat pracuje bowiem nad zmianą przepisów w tym zakresie.

  czytaj więcej

 • Badania krwi pod większą kontrolą

  Badania krwi pod większą kontrolą

  W resorcie zdrowia zaczynają się prace nad regulacjami, które mają poprawić jakość diagnostyki laboratoryjnej.

  czytaj więcej

 • Kto pierwszy przy zajęciu pasa drogowego, ten lepszy

  Kto pierwszy przy zajęciu pasa drogowego, ten lepszy

  Prowadzę handel obwoźny. Wystąpiłem do urzędu miasta o wydanie zezwolenia na zajęcie fragmentu pasa drogowego w celu sprzedaży kwiatów i zniczy od 15 października do 30 listopada br. Dostałem decyzję odmowną. W uzasadnieniu podano, że zezwolenie dostała inna osoba, bo wcześniej niż ja złożyła wniosek (w czerwcu). Uważam, że zostałem pokrzywdzony. Po pierwsze, od kilku lat dostawałem zezwolenia na to miejsce, po drugie, nie konsultowano ze mną tej decyzji, po trzecie, urzędnik sam doradził, żeby wniosek złożyć w sierpniu. Czy jest szansa na zmianę decyzji?

  czytaj więcej

 • CETA stworzy szansę dla nielicznych branż

  CETA stworzy szansę dla nielicznych branż

  Umowa CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) budzi olbrzymie kontrowersje. Porozumienie ma znieść prawie wszystkie cła i bariery celne oraz zliberalizować handel między UE i Kanadą. Głośno jest o tym, że przysporzy polskim firmom więcej problemów niż korzyści. Zagrożeni są nie tylko rolnicy, o czym się powszechnie mówi, ale i producenci żywności, o czym mówi się mniej. Ulicami Berlina, Paryża i Brukseli przeszły już masowe protesty, sprzeciwiające się tej umowie, ale także porozumieniu TTIP (Transatlantyckiemu Partnerstwu w dziedzinie Handlu i Inwestycji) – negocjowanemu ze Stanami Zjednoczonymi. 15 października planowana jest demonstracja w Warszawie przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zdaniem ekspertów są jednak branże, które na umowie nie tylko nie stracą, ale wręcz może ona dać im wiatr w żagle. – Przyjęcie umowy handlowej z Kanadą może zrodzić olbrzymie kłopoty dla rolnictwa i firm spożywczych. Ale dla eksporterów np. części do maszyn, mebli, nowych technologii to gigantyczna szansa – uważają specjaliści. 

  czytaj więcej

 • Airbus Helicopters: Offset przy zakupie Caracali odpowiadał polskim wymaganiom

  Airbus Helicopters: Offset przy zakupie Caracali odpowiadał polskim wymaganiom

  Offset oferowany przy zakupie Caracali odpowiadał wartości dostawy z podatkiem, zakładał transfer technologii do państwowych spółek i stworzenie miejsc pracy – napisał we wtorek w liście otwartym do premier Beaty Szydło producent śmigłowców – Airbus Helicopters.

  czytaj więcej

 • Programy krajowe a regionalne

  Programy krajowe a regionalne

  Właściwy wybór programu, do którego chcemy aplikować, często decyduje o sukcesie lub porażce wniosku o dofinansowanie. Trzeba pamiętać, że w różnych regionach preferowane mogą być różne dziedziny.

  czytaj więcej

 • Szef KNF: Koszty wynikające z kredytów frankowych powinny ponieść banki i kredytobiorcy [WYWIAD]

  Szef KNF: Koszty wynikające z kredytów frankowych powinny ponieść banki i kredytobiorcy [WYWIAD]

  Problem kredytów frankowych dotyczy zarówno banków, jak i kredytobiorców, dlatego koszty związane z rozwiązaniem tego problemu powinny solidarnie ponieść obie strony - uważa kończący kadencję przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak.

  czytaj więcej

 • Sprawa śmierci półrocznej Magdy. TK: Przepis o pobieraniu wymazu ze śluzówki podejrzanego - konstytucyjny

  Sprawa śmierci półrocznej Magdy. TK: Przepis o pobieraniu wymazu ze śluzówki podejrzanego - konstytucyjny

  Zgodny z konstytucją jest przepis Kodeksu postępowania karnego zobowiązujący oskarżonego lub podejrzanego do poddania się pobraniu przez policję wymazu ze śluzówki policzków, „jeżeli jest to nieodzowne i nie zachodzi obawa, że zagrażałoby to zdrowiu oskarżonego lub innych osób" - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej