kursy

Kursywa – termin oznaczający używanie znaków pisarskich w postaci pochylonej, przy czym jego stosowanie odnosi się zarówno do pisma ręcznego (także w alfabetach wcześniejszych niż łaciński), jak i pisma maszynowego (czcionka lub font).


 • Likwidacja gimnazjów: W ósmej klasie będzie mógł uczyć nauczyciel z tytułem licencjata

  Likwidacja gimnazjów: W ósmej klasie będzie mógł uczyć nauczyciel z tytułem licencjata

  W związku z reformą oświaty i przekształceniem sześcioletnich szkół podstawowych w ośmioletnie, Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało projekt rozporządzenia dostosowującego wymagania wobec kwalifikacji nauczycieli.

  czytaj więcej

 • Szczerski: prezydentura Andrzeja Dudy zrywa z "przekleństwem żyrandola"

  Szczerski: prezydentura Andrzeja Dudy zrywa z "przekleństwem żyrandola"

  Prezydentura Andrzeja Dudy zrywa z "przekleństwem żyrandola"; wiele decyzji, wiele inicjatyw prezydenta zmieniło bieg polityki w Polsce, zmieniło także polską pozycję na arenie międzynarodowej - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

  czytaj więcej

 • Dotacje czekają na małe i średnie firmy w funduszach regionalnych

  Dotacje czekają na małe i średnie firmy w funduszach regionalnych

  Pieniądze na tworzenie żłobków i przedszkoli, na organizację centrów biznesu (które oferują na wynajem pomieszczenia biurowe, handlowe, magazyny czy sale konferencyjne), na budowę instalacji do wytwarzania energii wykorzystujących m.in.: wiatr, biomasę, biogaz, promieniowanie słoneczne lub geotermię. Gdzie je można znaleźć? W regionalnych programach operacyjnych.

  czytaj więcej

 • Chrzanowski: Kolejne ustawy frankowe są zbędne [WYWIAD]

  Chrzanowski: Kolejne ustawy frankowe są zbędne [WYWIAD]

  - Nowa inicjatywa prezydenta w sprawie kredytów mieszkaniowych w walucie powinna zastąpić projekty pomocy frankowiczom, nad którymi już pracuje Sejm - uważa Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

  czytaj więcej

 • Czy frank dalej będzie taniał?

  Czy frank dalej będzie taniał?

  Dlaczego spada kurs CHF/PLN? Czy można spodziewać się utrzymania tego trendu? Komentuje Bartosz Sawicki z DM TMS Brokers.

  czytaj więcej

 • Pijany kierowca sfinansuje pokoje przesłuchań

  Pijany kierowca sfinansuje pokoje przesłuchań

   Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt rozporządzenia w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. To efekt wchodzącej w sobotę w życie nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego, która przewiduje możliwość przekazywania pieniędzy z funduszu nie tylko organizacjom pozarządowym, lecz także podmiotom ze sfery finansów publicznych.

  czytaj więcej

 • Dolar nie sprzyja paliwom

  Dolar nie sprzyja paliwom

  Umocnienie złotego względem amerykańskiej waluty uszczupli zyski Orlenu i Lotosu. I to nawet o kilkaset milionów złotych rocznie.

  czytaj więcej

 • Ksiądz Adam Marek Pergół: Biedni są wszędzie? Moi biedni byli w Afryce

  Ksiądz Adam Marek Pergół: Biedni są wszędzie? Moi biedni byli w Afryce

  - Doszedłem do wniosku, że w zasadzie całą Afrykę powinien zamknąć sanepid. Nie spełnia żadnych norm. Pamiętam, jak organizowaliśmy w Polsce obozy harcerskie, ile było koło tego zamieszania, a tu żadnych norm i wszyscy żyją - opowiada ksiądz Adam Marek Pergół.

  czytaj więcej

 • Kluby osiedlowe nie zniknęły wraz z Polską Ludową. Wciąż z powodzeniem działają

  Kluby osiedlowe nie zniknęły wraz z Polską Ludową. Wciąż z powodzeniem działają

  Warszawa, połowa 1990 r., jedno z osiedli na Woli. U zbiegu ulic Skierniewickiej i Siedmiogrodzkiej, na tyłach zajezdni tramwajowej stoi niepozorny trzypiętrowy budynek z przyległym pawilonem. Poza mieszkańcami zbierają się tutaj ludzie z całego osiedla. Transformacja ustrojowa dała pole do popisu animatorom działań lokalnych. Ludzie mają zapał, chcą zrobić coś dla wspólnoty. W pawilonie przy Siedmiogrodzkiej 11 powstaje klubokawiarnia, w której Waldemar Czapski, jeden z inicjatorów nowego miejsca, prowadzi warsztaty plastyczne. Ludzie wpadają tam nie tylko porysować, lecz także pogadać o muzyce, obejrzeć wspólnie ambitny film. Klientela szybko zaczyna się krystalizować. – W naszym klubie osiedlowym odbywały się pierwsze zloty fanów The Doors – wspomina Czapski. – Pamiętam, że na tę okazję pożyczyliśmy od kolegi z bloku telewizor Rubin, ale przy próbie odtworzenia kasety VHS poszedł z dymem. Puszczaliśmy też dużo muzyki punkowej i progresywnego rocka.

  czytaj więcej

 • Napięcie na Półwyspie Koreańskim będzie się przeciągać, grozi konfrontacją [ANALIZA]

  Napięcie na Półwyspie Koreańskim będzie się przeciągać, grozi konfrontacją [ANALIZA]

  Postępy Korei Północnej w budowie broni nuklearnej i rakiet do jej przenoszenia zaostrzyły wojenną retorykę między tym krajem a USA. Czy doprowadzi to do wojny, czy rozładowania napięcia przez dyplomację? Jedno i drugie jest wątpliwe w najbliższej przyszłości.

  czytaj więcej

 • UOKiK: Korzystający z instrumentów na foreksie jest konsumentem

  UOKiK: Korzystający z instrumentów na foreksie jest konsumentem

  Osoba, która przeprowadza transakcje na rynku Forex jest konsumentem i zasługuje na ochronę przewidzianą przez przepisy konsumenckie - uważa prezes UOKiK. Wydał on istotny pogląd w sprawie, która toczy się przed Sądem Najwyższym i dotyczy Foreksu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne